Ilhan Omar'dan ABD'nin Irak işgaline tepki

Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar, ABD'nin Irak'ı işgalinin yıl dönümüne atıfta bulunarak, ABD'nin işgalinin "yasa dışı" olduğunu ve arkasında ölümler bıraktığını belirtti.

Ilhan Omar'dan ABD'nin Irak işgaline tepki

OmarABD'nin 2003'te Irak işgalinin yıldönümünde konuya ilişkin  Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, ABD'nin Irak'ı işgalini eleştiren Omar, ""ABD, 16 yıl  önce yasa dışı şekilde Irak'ı işgal etti ve arkasında yıkım ve ölümler bırakarak  çıktı. İşgal sırasında 4 bin 496 ABD askeri ve 100 binden fazla Iraklı sivil  öldü. Devam etmekte olan bölgesel istikrarsızlığa ve ABD'nin dünyanın gözündeki  itibarına onarılamaz zarar verdi." ifadelerini kullandı.

Omar, "söyledikleri yalanlarla" işgale ortam hazırlayanların sorumlu  tutulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

"Başkan George Bush, Ekim 2002'de, Saddam Hüseyin'in kitlesel  biyolojik silahlar bulundurduğunu söyledi. Bu yalandı. (Dönemin ABD Başkan  Yardımcısı) Dick Cheney, defalarca 9/11 saldırılarının faillerinin Irak  istihbaratıyla görüşme yaptığını söyledi. Bu yalandı. Cheney, Ağustos 2002'de  'Saddam Hüseyin'in artık kitle imha silahlarına sahip olduğuna şüphe yok.' dedi.  Bu da yalandı. Tüm bu açıklamalar sadece yanlış değildi, istihbarat kurumları  tarafından yalan olduğu da biliniyordu. Bu zamana kadar sorumlu tutulmadılar."

"Uyarılarda bulunmuştum"

ABD 2020 başkanlık seçimlerine aday adaylığını açıklayan Vermont  eyaleti Senatörü Bernie Sanders da işgali eleştirdi.

Sanders, Twitter'dan, "ABD, 16 yıl önce Irak'ı işgal etti. O zaman  karşı çıkmış ve istenmeyen bedelleri konusunda uyarılarda bulunmuştum. Bugün hala  bunun feci sonuçlarıyla uğraşıyoruz ve daha yıllarca uğraşacağız. Savaşa değil,  diplomasiye odaklanan bir dış politikaya ihtiyacımız var." değerlendirmesinde  bulundu.

Irak'ı gerileten sözde "Özgürlük Operasyonu"

ABD Başkanı Bush, 17 Mart 2003'te Saddam Hüseyin ve ailesine 48 saat  içinde ülkeyi terk etmeleri, aksi takdirde askeri müdahaleyle karşı karşıya  kalacakları uyarısında bulundu. Bush, bu çağrıdan tam 2 gün sonra 19 Mart'ta  ABD  ve ona destek veren koalisyon güçlerinin Irak'a karşı askeri operasyon  başlattığını duyurdu.

Irak'a "istikrar ve demokrasi" getirileceği vadedilen operasyona  "Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu" adı verildi. Ancak bu askeri müdahale  çıkartılan mezhepsel savaş ve terör eylemlerinden dolayı yüz binlerce sivilin  hayatını kaybetmesi, milyarlarca doların harcanması ve son olarak terör örgütü  DEAŞ'ın ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!