Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İlaç devine rüşvet suçlaması

Çin Hükümeti İngiliz ilaç devi GloxoSmithKline'ı sağlık kuruluşu görevlileri ve hükümet yetkililerine rüşvet vermekle suçladı.

İlaç devine rüşvet suçlaması

Çin Hükümeti, GlaxoSmithKline'nın (GSK), ilaç fiyatlarını yükselterek karlılığını arttırmak için doktor ve hükümet yetkililerine rüşvet verdiklerinin tespit edildiğini açıkladı.

Çin Kamu Güvenliği Bakanı yaptığı açıklamada, Changsha, Şangay ve Zhengzhou kentlerinde yürütülen hükümet soruşturmaları sonucunda GSK'nın, yeni satış kanalları oluşturmak ve ilaç fiyatlarına zam yapılmasını sağlamak amacıyla bazı sağlık sektörü çalışanlarına ve hükümet yetkililerine rüşvet verdiklerinin ortaya çıktığını ifade etti.

Bakan, olay ile alakalı çok sayıda şüphelinin bulunduğunu ve söz konusu olayın çok uzun süredir karşı karşıya oldukları bir sorun olduğunu dile getirdi.

Polisin gerekli önlemleri de aldığını söyleyen hükümet yetkilisi, yürütülen soruşturma kapsamındaki bazı şüphelilerin suçlarını itiraf ettiğini de sözlerine ekledi.

GSK Çin şirket sözcüsü konuyla ilgili konuşmaktan kaçınarak konuyu Londra merkez ofisine havale etti. Ancak açıklanma yapmaktan kaçınan firma, hala sessizliğini koruyor

 

GSK'DAN AÇIKLAMA

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamadan ... itibarı ile haberdar olmuş bulunuyoruz.

Bu açıklama, yürütülmekte olan soruşturmanın spesifik özelliği hakkında Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından yapılan ilk resmi açıklamadır. GSK olarak, bu açıklama ile gündeme gelen iddialara ilişkin kamu otoriteleri ile her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtmek isteriz.

Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde, her türlü yolsuzluk ve rüşvet iddialarını ciddiyetle ele almak kurumsal iş kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Kurumsal iş kurallarımıza uygunluğu açısından tüm iş süreçlerimiz düzenli olarak denetlenmektedir. Bu çerçevede Çin Halk Cumhuriyeti'nde mevcut işlerimiz de denetlenmiş ve doktorlara veya kamu çalışanlarına yönelik herhangi bir yolsuzluk veya rüşvet girişimi izine rastlanmamıştır. Ancak herhangi bir biçimde, böylesi bir girişimin kanıtlarının belgelenmesi durumunda, her türlü uygun tedbirler tarafımızdan ivedilikle alınacaktır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!