Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İkisi bir arada daha tehlikeli

Londra Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada sigara ile alkolün birlikte kullanılması durumunda beyin fonksiyonlarının düşüş hızının yüzde 36 daha hızlandığı belirtildi.

İkisi bir arada daha tehlikeli

Alkol ile sigara kombinasyonunun beyin fonksiyonlarının düşüşünü hızlandırdığı kaydedildi. İngiltere'de yapılan araştırmada bu düşüş hızı ikisini bir arada kullanıldığında yüzde 36 artıyor. Londra Üniversitesi uzmanları sigara ve alkolün birlikte kullanılmasının sorunların artmasında ivmeyi hızlandırıcı etki yaptığını söyledi.

Çalışmayı yürüten uzmanlar bu davranışlardan uzak durulması halinde ruhsal becerinin yaşlılıkta da korunmasına yardımcı olunacağını belirtti. Dr Gareth Hagger-Johnson yaptığı açıklamada "Mevcut öneriler tiryakilerin sigarayı bırakması veya azaltması yönünde. Aynı zamanda çok fazla alkol tüketilememsi öğütleniyor. Bizim çalışmamız bu iki davranışın aynı anda uygulanması durumunda ileriki yaşlarda ruhsal sağlık açısından tehlike yaratacağını söylüyor" dedi.

Araştırmada 45-69 yaş arası 6500 kişi 10 yıl boyunca takip edildi. Katılımcılara alkol ve sigara tüketip teüketmedikleri hakkında sorular soruldu. Bu kişilerin beyin fonksiyonları düzenli olarak ölçüldü.

British Journal of Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada uzmanlar çok fazla alkol tüketmek ile sigara içmenin 10 yıllık bir sürede 12 yıllık bir etki yaptığını belirtti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!