İkili eğitim 2019 sonunda kalkacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "2019 yılı sonuna kadar 58 bin derslik gerekiyor. Bunun da en fazlası İstanbul'da. Şu anda 47 bin dersliğimiz inşa halinde. 11 bin dersliğe ihtiyacımız var. 2019 yılının sonuna kadar ikili eğitimi kaldıracağız" dedi.

İkili eğitim 2019 sonunda kalkacak

İstanbul Ümraniye Belediyesi tarafından yaptırılan Şehit Köksal Karmil İmam Hatip Ortaokulu ek binasının açılışı töreninde konuşan Yılmaz, eğitime yapılan katkının önemini vurgulayarak, belediye başkanı Hasan Can'a teşekkür etti.
 
"DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI DÜŞTÜ"

AK Parti hükümetleri döneminde eğitimde yapılan hizmetlere değinen Yılmaz, şöyle konuştu: "Türkiye'de 284 bin, İstanbul'da 70 binin üzerinde derslik inşa ettik. Türkiye'de 60 milyarın, İstanbul'da ise 6 milyarın üzerinde yatırım yaptık. Derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye genelinde 36'dan 24'e düştü.
 
"BAŞBAKANIMIZIN İKİLİ EĞİTİMİ SONLANDIRMA GİBİ TALİMATI VAR"

İstanbul'da ise ise 56'dan 32'ye düştü. Makul olan 30'un altına çekmek. Başbakanımızın kaliteli bir eğitim için ikili eğitimi sonlandırma gibi talimatı var. 2019 yılı sonuna kadar 58 bin derslik gerekiyor. Bunun da en fazlası İstanbul'da. Şu anda 47 bin dersliğimiz inşa halinde. 11 bin dersliğe ihtiyacımız var. İşte belediye başkanımız gibi merkezi hükümetle yerel yönetimler, devlet-vatandaş iş birliği ile 2019 yılının sonuna kadar ikili eğitimi  kaldıracağız, evlatlarımıza daha kaliteli bir eğitim verelim diye." 
 
"TÜRKİYE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE AVRUPA'NIN GERİSİNDE"

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin eğitimde her alanda Avrupa'nın ilerisinde bulunduğunu, yalnızca okul öncesi eğitimde Avrupa'nın gerisinde olduğunu dile getirdi.Okul öncesi eğitimle ilgili istatistiki bilgiler veren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Orta yaşın üzerindekilere soruyorum: Okul öncesi eğitimini bitiren var mı? Yok. Şimdi evlatlarınızdan, torunlarınızdan herkes okul öncesi eğitime gidiyor. Bizim ulaşamadığımız eğitimi evlatlarımıza, torunlarımıza veriyoruz. Biz  geldiğimizde Avrupa'nın çok çok gerisindeydik, doğru dürüst istatistiğimiz bile  yoktu. Ancak her 100 öğrencimizden 10'u okul öncesi eğitime giderken geçen yıl 5  yaşta okul öncesi eğitime gidenlerin oranı yüzde 74 oldu. Hakkari'de okul öncesi  eğitimde okullaşma oranı yüzde 90, Diyarbakır'da yüzde 95, Erzincan'da yüzde 99. MEB'in strateji belgesinde ve Avrupa Birliği'nin 2020 eğitim hedeflerinde var. İnşallah 2019'da 5 yaş için yüzde 90'ı yakalayacağız. Okul öncesi eğitimi de  telafi ettiğimizde hiç şüpheniz olmasın Avrupa'nın çok çok önünde olacağız."
 
MÜFREDATIMIZI GÜNCELLEYECEĞİZ

Eğitimin nihai çıktısının milli gelir olduğunu vurgulayan Yılmaz, bir  insanın gelirini artırmak ve ülkesine daha fazla katkıda bulunmak için okuduğunu  kaydetti. Türkiye'nin beşeri sermayesini güç olarak dönüştürmeyi başardığını aktaran Yılmaz, "2002'de Türkiye milli gelirde İsveç'in, İsviçre'nin, Hollanda'nın gerisindeydi. Şimdi İsveç'in, İsviçre'nin ve Hollanda'nın  ilerisinde. Peki Türkiye altın mı buldu, petrol mü buldu, doğal gaz mı buldu? Türkiye beşeri sermayeyi kendisine güç olarak dönüştürmeyi başarabildi. Bunu da  eğitimle başardı. Bunda başarı öğretmenlerimizin. Bulunduğumuz yeri kabul  etmiyoruz. Herkesin işi olsun, aşı olsun, evi, barkı olsun istiyoruz. Dünyanın en  büyük 10 ülkesinden birisi olalım diyoruz. Zaten milli gelir açısından G-20 üyesi  ülkeler arasındayız. Satın alma gücü açısından dünyada 13. ülkeyiz. Gerçek refahı satın alma gücü gösterir. Daha kaliteli bir eğitimi evlatlarımıza verdiğimiz zaman hedeflerimize ulaşırız. Bunun için de ikili eğitimi kaldıracağız, müfredatımızı güncelleyeceğiz ve evlatlarımıza bir yabancı dili ana dillerini  nasıl konuşuyorlarsa öyle öğreteceğiz." ifadelerini kullandı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!