Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İki devletli çözümde umutlar tükeniyor

Mahmud Abbas, Filistinlileri tutuklamaya devam etmesinin, Filistinlilerin iki devletli çözüm umudunu kaybetmesine neden olduğunu söyledi

İki devletli çözümde umutlar tükeniyor

Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu ve Kuzey Afrika Zirvesi sona erdi.Zirvenin kapanış oturumunda konuşan Ürdün Kralı Abdullah,  katılımcılara teşekkür ederek, forumun amacının daha güzel bir gelecek inşa etmek olduğunu söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise yaptığı konuşmada, Filistinlilerin tek isteğinin barış olduğunu ancak "iki devletli" çözümden yana umutlarını yitirdiklerini söyledi.

Abbas, İsrail'in yeni yerleşim birimleri inşa etmesi ve Filistinlileri tutuklamaya devam etmesinin, Filistinlilerin iki devletli çözüm umudunu kaybetmesine neden olduğunu ifade etti.
Filistin halkının barış ve özgürlük tutkunu olduğunu, dinler arasında hiçbir şekilde ayrım gözetmediğini dile getiren Abbas, iki ülke arasında özellikle tutuklular ve mülteciler konusunda nihai çözümün bulunması gerektiğini vurguladı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise Filistinlilerle müzakere masasına oturmanın zamanının geldiğini, barıştan kaçmanın söz konusu olmadığını dile getirdi.
Konuşmasında bölgedeki olaylara da değinen Peres, "Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bütün Ortadoğu ülkelerine destek verdiğimizi belirttik. İran halkı bizim düşmanımız değil ancak İran siyaseti bizi tehdit ediyor" diye konuştu.

Suriye krizine de değinen Peres, "Suriye krizinde sessiz kalmamız konuyla ilgilenmediğimiz anlamına gelmiyor" diyerek geleceğin barış geleceği olması temennisinde bulundu.
Öte yandan, Abbas ile Peres'in zirve çerçevesinde bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

Abbas'ın Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, iki ülke devlet başkanının bölgedeki son gelişmeler ile barış sürecini görüştükleri ifade edildi.

Bölgesel kalkınma, işsizlik, ekonomide şeffaflık ve diğer önemli konuların ele alınacağı zirveye 60 ülkeden 800'den fazla kişi katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!