IKBY İran'a açılan sınır kapılarını 8'e çıkarmak istiyor

IKBY Başbakanı Barzani, İran ile aralarındaki 5 gayrı resmi geçiş noktalarını da resmileştirerek bu ülkeye açılan sınır kapılarının sayısını 3'ten 8'e çıkarmak istediklerini söyledi

IKBY İran'a açılan sınır kapılarını 8'e çıkarmak istiyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, İran ile IKBY arasındaki mevcut 5 gayrı resmi geçiş noktasının  resmileştirilmesini ve sınır üzerinde serbest ticari bölge kurulmasını  istediklerini belirtti. 

Erbil'de düzenlenen "IKBY ile İran arasındaki ticari ilişkilerin  geliştirilmesi" konulu konferansa katılan Barzani, "İran ile aralarında birçok  ortak nokta bulunduğunu ve daha fazla ikili dayanışma ile yardıma ihtiyaç  duyulduğunu" ifade etti.

"Irak ve İran arasındaki yıllık ticaret hacmi yaklaşık 6 milyar dolar  ve bunun yüzde 25'i IKBY'ye yapılmaktadır." diyen Barzani, "IKBY, araç ithalinin  yüzde 68'ini İran sınırları üzerinden gerçekleştiriyor. Aynı zamanda İran'ın 359  şirketi IKBY'de faaliyet gösteriyor. Bunun yanında İran'ın bölgede yaklaşık 135  fabrika ve imalathanesi bulunuyor." dedi.

"Serbest ticari bölge oluşturmak istiyoruz"

Taraflar arasındaki ticari ilişkilerin farklı bir boyut kazanması ve  daha da güçlenmesi için farklı projelerinin olduğunu söyleyen Barzani, şunları  kaydetti:

"Pervezhan Sınır Kapısı'nda serbest ticari bölge oluşturmak istiyoruz.  Bunun için hükümetimiz gerekli somut adımları attı ve yer de ayrılmış durumda.  Ancak Irakmerkezi hükümetinin de gerekli adımları atması gerekiyor."

İran ile IKBY arasındaki mevcut uluslararası sınır kapısı sayısının 3  olduğu hatırlatan Barzani, "Ancak resmiyet kazandırılmayı bekleyen 5 geçiş  noktası var. Söz konusu noktaların gümrük kapılarına dönüştürülmesi için çabalar  sürüyor." diye konuştu.

 IKBY, İran için önemli bir ticaret merkezi

Öte yandan İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari  de konferansta yaptığı konuşmada IKBY'nin, ülkesi için önemli bir ticaret merkezi  olduğunu ifade etti.

İran'ın hem Irak hem de IKBY ile olan siyasi ilişkilerinin iyi bir  seviyede olduğunu ancak stratejik ticari ilişkilerin istenilen düzeye getirilmesi  konusunda tarafların başarısız kaldığını dile getiren Şeriatmedari, "İran, Irak  ve IKBY arasındaki bu kalkınmanın gerçekleşmesi için atılacak ilk adım, serbest  ticari sisteme yönelmek olmalıdır." ifadesini kullandı

Konferansta, IKBY Başbakanı Barzani ve İran Sanayi, Maden ve Ticaret  Bakanı Şeriatmedari'nin yanı sıra Irak Endüstri ve Madeni Kaynaklar Bakanı  Muhammed Şeyah el-Sudani, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile IKBY'de  ticari faaliyetlerini sürdüren İranlı iş adamları da hazır bulundu.

Erbil'de yarın da devam etmesi planlanan konferans, İran ile IKBY  arasında serbest ticari bölge oluşturulması için  yapılacak ön mutabakat zaptının  imzalanmasıyla sona erecek. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!