IKBY'deki 6 partiden "oyların elle sayılması" kararına destek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefet kanadında yer alan 6 siyasi parti, Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan milletvekili seçimlerine hile karıştığı iddiasıyla, Irak meclisinin "oyların yeniden elle sayılması" kararını destekleyeceğini açıkladı.

IKBY'deki 6 partiden ''oyların elle sayılması'' kararına destek

IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu), Demokrasi ve Adalet için Koalisyon, İslami  Toplum Partisi (Komel), Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bizotnava) ve Kürdistan  Komünist Partisi, konuyla ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.

Irak meclisinin söz konusu kararının desteklendiğine yer verilen  açıklamada, "Oyların tekrar elle sayılması kararı önemli ve tarihi bir adımdır. 6  siyasi parti olarak bu kararı destekliyoruz. Bu adımla seçmen ve siyasi  tarafların isteği doğrultusunda seçimlerde hile yapma ve sonuçlara müdahale  etmenin önüne geçilmiştir." denildi.

Açıklamada, Irak yargısından seçim sonuçlarının korunması ve  şaibelerin ortadan kaldırılmasına yönelik aktif rol alması istendiği belirtildi.

Irak bakanlar kurulunun karara yönelik destek açıklamalarının söz  konusu 6 parti tarafından olumlu karşılandığı vurgulanan açıklamada, "Bu karar,  Irak ve IKBY'de seçimlere hile karıştırma projesinin ortaya çıkmasına yönelik  kolaylık sağlamıştır." ifadesi kullanıldı.

Irak Meclisi, 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlere şaibe karıştığı  gerekçesiyle dün oyların yeniden elle sayılmasına karar vermişti.

Söz konusu 6 parti, özellikle Kerkük ve Süleymaniye vilayetindeki  seçimlere hile karıştırıldığını iddia edip seçimlerin tekrarını istemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!