Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'İK puantaj hazırlamaktan ibaret değildir!'

Çalışma hayatında "İnsan" faktörünün daha fazla önem kazanmasıyla birlikte işletmelerde İnsan Kaynaklarına verilen değer de gittikçe artıyor.

'İK puantaj hazırlamaktan ibaret değildir!'

Informa Akademi Eğitim ve İnsan Kaynakları Koordinatörü ve Kurucu Ortağı Mehtap Taşkıran, firmalarda yer alan insan kaynakları birimlerinin görevinin; personel özlük dosyalarını hazırlama ve maaş ödemenin ötesinde; çalışma hayatını daha etkin, daha verimli kılmak, çalışanların mutlu, müşterilerin memnun olduğu, başarıların kalıcı hale geldiği, işveren ile çalışanlar arasında sistematik ve dengeli kuralları olan bir çalışma ilişkisi ve ortamı yürütmek olduğunu söyledi. Taşkıran, İK birimlerinin ya da sorumlularının doğru eğitim planlarıyla hem kurum içindeki personellerin performanslarını arttırmak hem de başarılı personelleri elde tutmak gibi etkin rollerinin bulunduğuna dikkat çekti.
Türkiye'de özellikle son dönemlerde kurumsallaşan ve hedefleri olan firma ve kurumlarda İnsan Kaynakları birimlerine verilen sorumluluk giderek artıyor. Yıllardır uygulanan klasik yönetim şekillerinin dışında daha gelişmiş ve daha etkin uygulamalar ile İK birimlerinin firmalara katkısı da verilen sorumluluğa paralellik gösteriyor. Türkiye'de özellikle KOBİ ölçeğindeki firmalarda İK birimlerinin ya da yetkilisinin görevinin personel özlük dosyası, puantaj hazırlamak ve maaş ödemek olarak bilindiğinin altını çizen Informa Akademi Eğitim ve İnsan Kaynakları Koordinatörü ve Kurucu Ortağı Mehtap Taşkıran, İK birimlerinin yetkin ve etkin personeli seçerek doğru işe yerleştirmek, doğru eğitim programları ile personelin performansını arttırmak, başarılı personelleri elinde tutmak ve iş güvenliği, iş kanunu uygulamalarına hakim olmak gibi önemli rollerinin olduğunu hatırlattı.  İK konusuna önem verip yatırım yapan kurum ya da kuruluşların rakiplerine göre daha avantajlı olduğunu da ifade eden Taşkıran, İK anlamında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerinin firmalara pozitif sonuçlar sağlayacağının altını çizdi.
"FARKLI BAKIŞ AÇISI KAZANACAKLAR"
Informa Akademi olarak İK Eğitim programı çerçevesinde nitelikli İK personeli yetiştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Mehtap Taşkıran, sadece teoriye dayanan klasik İK Uzmanlık Eğitimlerinin aksine pratik ağırlıklı eğitim programı gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.   Eğitimlerin geniş çaplı ve uygulamalı bir modelde gerçekleştiğine işaret eden Taşkıran; uzmanlık eğitimine katılanların İnsan Kaynakları alanında psikolojinin, koçluğun nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olacaklarını söyledi. Taşkıran, "İnsan Kaynakları eğitimlerine katılan kursiyerlerimiz eğitmenlerimizden alacakları eğitimler sayesinde Informa Akademi'de kazanacakları farklı bakış açısıyla İnsan Kaynakları alanındaki değişime ayak uydurabilecekler." diye konuştu.
17 Eylül tarihinde Informa Akademi'de başlayacak ve 54 saat sürecek İnsan Kaynakları eğitimlerine 1 Uzman Psikolog ve 1 Kurum Koçunun yanında; uzun yıllar DSİ 1. Bölge Müdürlüğü'nde İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, özel şirketlerde de İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüş olan Ercan Erseç katılacak. Informa Akademi danışmanlarından olan Erseç, aynı zamanda 10 Haziran 2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu'nun hazırlık çalışmalarına katılmıştı. Taşkıran, kursiyerlerin eğitim başında verilen projeleri tamamlamaları sonucunda sertifika kazanacaklarını da sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!