Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İhracatçıya müjde

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türk Eximbank aracılığıyla Merkez Bankasından sağlanan Reeskont Kredilerinin limitinin 2 katına çıkartılmasının ihracat ve ihracatçı için önemli bir finansman desteği sağlayacağını belirtti.

İhracatçıya müjde

 

Çağlayan, "Kredilerinin limitinin 6 milyar dolardan 12 milyar dolara çıkarılması ihracat ve ihracatçılarımız için olumlu bir gelişme" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Değerlendirme Toplantısında da ihracatçılara finansman desteği konusunun üzerinde önemle durduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Eximbank aracılığıyla Merkez Bankası'nın kullandırdığı reeskont kredi limitinin 2 katına çıkartılmasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.

Bu durumun, küresel piyasalarda yaşanmakta olan gelişmeler düşünüldüğünde ihracatçıların risklerini minimize edeceğini ve firmaları daha sağlıklı bir finansman yapısına kavuşturacağını ifade eden Bakan Çağlayan, kendi beklentisinin vade yapısının da uzatılabileceği yönünde olduğunu ifade ederek şu açıklamada bulundu: "Son iki yılda on kat artan ve kısa vadeli ihracat kredilerinin yüzde 73'ünü oluşturan bu kredilerin yapısında gerçekleştirilen söz konusu değişiklikler, küresel rekabet ortamında ihracatçılarımızı rakipleri karşısında bir adım öne geçirecek çok önemli bir gelişmedir. Böylelikle, 2013 yılında ülkemiz ihracatının yüzde 19'unu finanse etmeyi hedefleyen Eximbank'ın, OVP'de belirlediğimiz 158 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmamızda önemli bir desteği olacaktır. Türk Eximbank'ın Merkez Bankası aracılığıyla sağladığı Reeskont kredileri 6 Milyar dolardan 12 milyar dolara çıkartılması, son dönemde küresel boyutta yaşanan gelişmeler nedeniyle likidite sıkıntısı yaşayan özel sektörümüzü ve ihracatçılarımızı rahatlatacaktır. Reeskont kredileri limitinin 12 milyar dolara çıkartılması ile; ihracatçımız, daha uygun vadelerde kredili mal satma imkanına kavuşacaktır. Bununla birlikte Türk Eximbank'ın sağladığı sigorta desteği de artarak, ihracatçımızın küresel ölçekte yaşanmakta olan dengesizliklerden asgari biçimde etkilenmesi sağlanacaktır."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!