İHD'den Samatya raporu

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Samatya'da 2 ay içinde 5 yaşlı Ermeni kadının saldırıya uğramasıyla ilgili basın toplantısı yaptı.

İHD'den Samatya raporu

Toplantıda konuşan İHD üyelerinden Meral Çıldır, İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu'nun Samatya'da saldırıya uğrayan kadınların yakınları, komşuları ve mahalle esnafıyla yaptığı görüşmeler sonucunda bir rapor hazırladığını aktardı.

SALDIRI KURBANLARININ ORTAK NOKTASI YAŞLI, KADIN VE ERMENİ OLMALARI

Saldırıya uğrayanların yaşlı, kadın ve Ermeni olmalarının ortak noktaları olduğunu söyleyen Çıldır, "Esas amacın gasp ve hırsızlık olmadığı görülüyor. Samatya Ermeni halkı polisin ve emniyetin teknik ekibinin canla başla çalıştığına inanıyor ve bunu özellikle belirtiyorlar. Saldırıların ırkçı saiklerle işlendiğine inanmak istemiyorlar. Ancak halktan kişilerle yaptığımız sohbetlerde genel olarak rahatsızlık ve sıkıntılarını dile getirdiklerinde ortak noktalar görebiliyorsunuz. Diyorlar ki, 'Ermeni sözcüğü küfür olarak kullanılmaya devam ettiği sürece bu cinayetler de, bu saldırılar da bitmez'." dedi.

Çıldır, hazırladıkları raporu İçişleri Bakanlığı'na sunacaklarını belirterek, taleplerini şöyle dile getirdi:

"Marissa Küçük cinayetine ilişkin soruşturma şeffaf yürütülmeli, dosya üzerindeki gizlilik kararı kaldırılmalı. Soruşturma, sadece cinayetin ve diğer saldırıların faillerini bulmakla sınırlandırılmamalı, bağlantıları da mercek altına alınmalı, her anlamda bağlamı içinde analiz edilmeli. Irkçılığı suç sayan yasa derhal çıkarılmalı. Irkçılara, arkalarında devlet desteği olmadığını bizzat devletin kendisi kanıtlamalı."

OLAYIN ÖRGÜTLÜ SUÇ KAPSAMINDA ARAŞTIRILMASI GEREKİR

Avukat Eren Keskin de "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hukukunun yapıcısı Mahmut Esat Bozkurt'tur. Mahmut Esat Bozkurt'un anlayışı, dün meclistede Birgül Ayman Güler tarafından dile getirildi. Irkçı bakış açısı Türk hukukunun temelini oluşturmaktadır. Bu olayın mutlaka örgütlü suç kapsamında araştırılması gerekir. Gizlilik kararının konulması bu olayın örgütlü olma iddiasını engellemeye yöneliktir. Sultan Aykar'ın Facebook sayfasında 'Geberdi' yazıyor. Bu, örgütlü bir suç olduğunun göstergesi. Mutlaka savcıların başka davalarda gösterdikleri aşırı ihtimamı bu olayda fazlasıyla göstermeleri gerekir" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!