İhale işkencesi!

Protez ihalesi yapılamadığından ameliyatlar durdu, hastalar isyand

İhale işkencesi!

Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Servisi'nde 15-20 gündür kırıklar içerisinde ortopedi malzemesi bekleyen hastalar, isyanda. Trafik kazası, düşme ve kemik erimesi nedeniyle kafatası, kol, bacak ve kalçalarında kırık oluşan hastalar, protez, ortez ve vida gibi malzemelerin ihalesi yapılamadığı için günlerdir ameliyat olmayı bekliyor. Doktorlar, malzeme ihalelerinin kişiye göre tek tek yapıldığını belirterek, bunun ameliyat sürecini uzattığını kaydettiler. Doktorlar, ihaleyi alan firmanın da zamanında malzemeyi teslim etmemesi ameliyatlar geciktiğini öne sürdü.

'AYAĞIMI KESİN FERYADI'
7 Temmuz cuma günü geçirdiği motosiklet kazası nedeniyle hastanenin aciline gelen ve kaval kemiği kırık teşhisiyle yataklı servise alınan Ozan Övür (25), "Ameliyat edemiyorsanız ayağımı kesin artık dayanamıyor" diye bağırıyor. Askıda duran şiş ayağını gösteren Övür, "Ayağım sanki yüz kiloymuş gibi. Kaç gündür doktorlar, 'Yemek yeme yarın ameliyat olacaksın' diyorlar. Aç susuz acılar içerisinde bekliyorum. Kabus gibi. Artık dayanamıyorum, ayağımdan vazgeçecek kadar çok acım var. 'Ayağımdan vazgeçtim' diyorum" sözleriyle çektiği acıyı dile getiriyor.

'TAM 4 KEZ ERTELENDİ'
27 Haziran'da inmek üzere olduğu minibüsün aniden hareket etmesi nedeniyle düşüp ayağını kıran Sevim Abbaz ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "Kırık bilekten. Platin takılması gerekiyormuş. Haftasonu olduğu için pazartesi ameliyata alacaklarını söylediler. 12 gün süresince tam 4 kez ameliyat ertelendi. Sürekli 'Aç kal, bekle' dediler. Sinir krizi geçirdim. Ayın 5'nde nihayet beni ameliyata aldılar."

'DOKTORLAR DA ÜZÜLÜYOR'
68 yaşındaki Yeter Yurtseven, kalça kırığı nedeniyle yatırıldığı hastanede 14 gün boyunca ameliyat edilmeyi beklediğini kaydetti. Annesinin ameliyatının 5 kez ertelendiğini söyleyen Erol Yurseven, "Sürekli 'Bir şey yemesin, ameliyat olacak' diyerek anneme adeta zulmedildi. Kavga gürültü; protez malzemesi satın alındı ve ameliyat gerçekleşti. Doktorlar da bizimle üzülüyor" diye konuştu.

2.5 GÜN SEDYEDE BEKLETİLDİ
Sürekli ertelenen ameliyatlar nedeniyle hastanenin ortopedi servisinde yatak sorunu da yaşanıyor. Paten yaparken dirseğini kıran Uğur Ekşi (14), ortopedi servisinde yatak olmadığı için 2.5 gün boyunca sedyede bekletildi. Yatak boşalınca servise taşınan Ekşi de malzeme satın alınırsa ameliyat olacak.

İhaleler nasıl yapılıyor?
KAMU Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kendi bölgesine bağlı hastaneler için topluca malzeme alımı yapıyor. İddialara göre Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki sorun, toplu ihale yerine hasta başı ihale yapmasından kaynaklanıyor. İddialara göre ortopedi doktorları, toplu ihaleyle satın alınan ucuz ortopedi malzemelerini, hasta sağlığı açısından sakınca oluşturduğu gerekçesiyle kullanmıyor. Bu nedenle toplu alımlar yerine hasta için en uygun olan protez malzemesi talep ediyor ve ihaleler buna göre yapılıyor.
Hasta başı ihale için en az 3 firmadan teklif alınıyor. Tek bir malzeme olması nedeniyle açık ihale yapmak zorunda kalan hastaneler, çoğu zaman firmaların aralarında anlaşarak yüksek fiyat teklif etmeleri nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Cihazın daha ucuz maliyetle satın alınması için bazen ihale tekrar tekrar açılıyor.

OLAYI ARAŞTIRAN MUHABİRE GÖZALTI
VATANDAŞLARIN mail yoluyla yaptığı şikayetin nedenini öğrenmek için Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni arayan Habertürk muhabiri Şükran Özçakmak, yanıt alamayınca hastaneye gitti. Ön araştırma yapmak için ziyaret saatinde ortopedi servisine çıkan Özçakmak engellendi. Hastane yönetimi odasına gitmek isteyen Özçakmak, izin almadan hastalarla görüştüğü gerekçesiyle zorla güvenlik görevlilerinin odasına kapatıldı. Ardından karakolda 3.5 saat tutulan Özçakmak de güvenlik görevlilerinden şikayetçi oldu. Hastane yetkililer, şikayetlerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Doksanlar dizisi 42. bölüm izle, Doksanlar son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Adını Kalbime Yazdım 19. bölüm full izle, Adını Kalbime Yazdım yayınlanacak mı? 20 Nisan 2014
O Hayat Benim 9. bölüm izle, O Hayat Benim son bölüm izle 20 Nisan 2014
Bir Yusuf Masalı dizisi 15. bölüm full izle, Bir Yusuf Masalı son bölüm
Güneşi Beklerken 41. bölüm izle, Güneşi Beklerken son bölüm izle, 20 Nisan 2014
Aşk Ekmek Hayaller 13. bölüm izle, Aşk Ekmek Hayaller son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Küçük Gelin 33. bölüm izle, Küçük Gelin son bölüm izle, 20 Nisan 2014 Pazar
Çalıkuşu 27. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yeni dizi Paşa Gönlüm 1. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm full izle, Yasak son bölüm izle 18 Nisan 2014
Yasak 2. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm full izle, Yalan Dünya son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Yalan Dünya 81. bölüm fragmanı ve özeti izle, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm full izle, Böyle Bitmesin son bölüm seyret, 18 Nisan 2014
Böyle Bitmesin 62. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm full izle, Karagül son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Karagül 42. bölüm fragmanı ve özeti izle
Dila Hanım 61. bölüm full izle, Dila Hanım son bölüm izle, 18 Nisan 2014
Dila Hanım 61. bölüm fragmanı ve özeti izle 18 Nisan 2014
Huzur Sokağı dizisi 67. bölüm full izle, Huzur Sokağı son bölüm izle, 18 Nisan 2014