Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İDO fiyatlarına Bursa'dan tepki

Bursa Barosu Başkanı Zekeriya Birkan, tekel konumunda bulunan İDO'nun esnek fiyat politikası uygulayarak hukuka aykırı işlem yaptığını söyledi. Birkan, İDO'yu uyaracaklarını ve vatandaşların hakkını mutlaka koruyacaklarını dile getirdi.

İDO fiyatlarına Bursa'dan tepki

 

Zekeriya Birkan, Bursa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Okan Dursun ile birlikte 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle Baro Binası'nda basın toplantısı yaptı. Tüketicilerin hakkını koruma konusunda ellerinden geleni her zaman yaptıklarını dile getiren Baro Başkanı Birkan, son günlerde özellikle elektrik dağıtımının özelleşmesiyle UEDAŞ ile İDO'dan ciddi sıkıntılar, şikayetler geldiğini ifade etti. Birkan, şöyle konuştu: "İDO, özelleştikten sonra esnek fiyat politikası adı altında hukuka aykırı işlem yaptığı konusunda ciddi anlamda şikayetler gelmektedir. Tüketici komisyonumuzla beraber hem elektrik idaresini hem de İDO'yu uyaracağız. Çünkü İDO, iade konusunda ve esnek fiyat politikası sonucunda ki İDO tekeldir. Tekel olan bir şeyde esnek fiyat politikası olmaması lazım. Çünkü rekabete açık değil. Elektrik idaresi ve İDO ile de yazışma yapacağız. Vatandaşımızın hak ve hukukunu bundan önce olduğu gibi bundan sonra da korumaya devam edeceğiz."

Bursa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Okan Dursun ise 1995 yılında çıkartılan 4077 sayılı sayayı hatırlatarak, tüketici mahkemelerinin kurulduğunu ve özel olarak sadece tüketici davalarına bakıldığını kaydetti. Yasa ile tüketicilerin harç ödemeden müracaat ücretleri ödemeden, haklarını masrafsız arayabildiğini vurguladı. Daha sonra kredi kartındaki mağduriyetler düşünülerek yasanın 2003 yılında değiştirildiğini ifade eden Dursun, tüketicileri haklarına sahip çıkmaya davet etti. Dursun, özelikle kredi kartı aidatları konusunda herkesi tüketici hakem heyetlerine başvurarak geriye dönük 10 yıllık haklarını talep etmelerini istedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!