İdlib'deki ağır silahlar çekiliyor

İdlib'deki askeri muhalifler, Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakat çerçevesinde, cephe hattındaki ağır silahlarını çekmeye başladıklarını açıkladı.

İdlib'deki ağır silahlar çekiliyor

Türkiye ile Rusya arasında Soçi'de sağlanan mutabakat  çerçevesinde, Suriyeli askeri muhalifler, İdlib'deki cephe hattından ağır  silahlarını çekiyor. 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Suriye Ulusal Özgürleştirme  Cephesi'nin Sözcüsü Naci Mustafa, yaptığı açıklamada, askeri  muhaliflerin İdlib'deki cephe hattından ağır silahları çıkarmaya başladığını söyledi.

Mustafa, "Soçi mutabakatı doğrultusunda İdlib'deki hatta ağır  silahların çekilmesi başladı." dedi.

Beşşar Esed rejiminin olası saldırılarına karşı cephe hatlarındaki  hafif silahlarının kalacağını, hendek açma ve siper kazma çalışmalarının devam  edeceğini belirten Mustafa, "Ağır silahların çıkartılması Türk yetkililerin  koordinasyonunda gerçekleşiyor" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran'da 7 Eylül'de düzenlenen  zirvedeki teklifi üzerine, Erdoğan ve Putin, 17 Eylül'de Soçi'de ateşkesin  korunması ve sağlamlaştırılması için ek önlemler üzerinde anlaşmıştı.

Mutabakat, 15 Ekim'e kadar 15 ila 20 kilometrelik bir hatta  silahsızlanma bölgesi oluşturulmasını, denetimin Türk ve Rus askerleri tarafından  yapılmasını öngörüyor.

Askeri muhalifler, Heyet Tahrir Şam, rejim askerleri ve destekçisi  yabancı terörist grupların cephe hatları boyunca, derinliği coğrafi şartlara göre  belirlenecek silahsızlanma bölgesindeki ağır silahlarını çıkartması gerekiyor.  Ağır silahlarıyla bölgeyi terk edecek taraflar, kontrol ettikleri alanların  sınırlarını kendileri korumaya devam edecek. Garantör ülkeler Türkiye ve Rusya,  sorumlu bulundukları silahsızlanma bölgesinde koordineli devriyeler  gerçekleştirecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!