İdam mahkumunun temyiz başvurusuna ret

Endonezya Yüksek Mahkemesi, uyuşturucu kaçaklığı suçlamasıyla idama mahkum edilen İngiltere vatandaşı kadının temyiz başvurusunu reddetti.

İdam mahkumunun temyiz başvurusuna ret

Yüksek Mahkeme Sözcüsü Ridwan Mansur, 56 yaşındaki Lindsay June Sandiford hakkında ocak ayında verilen idam kararının Temyiz Mahkemesi tarafından onanması üzerine kadının avukatlarınca yapılan itiraz başvurunun hakimlerden oluşan komisyon tarafından oybirliğiyle reddedildiğini belirtti.

Endonezya yasaları çerçevesinde Sandifor'un davasının yeniden ele alınabilmesi ihtimali az görünse de böyle bir çıkış noktası mümkün görünebilir veya son bir çaba olarak devlet başkanlığı affından yararlanabilir.

Endonezya'nın İngiltere Büyükelçiliği Sözcüsü Adam Rutland yaptığı açıklamada, Sandiford'ın başvurunun mahkeme tarafından rededildiğinden haberdar olduklarını belirterek, her şartlar altında idam cezasına karşı olduklarını ve davanın gözden geçirilmesi veya diğer opsiyonların araştırılması için gereken çabayı göstereceklerini kaydetti.

Bali Havaalanı'nda Mayıs 2012'de bavulunda 3,8 kilogram kokainle yakalanan Sandiford, mahkemedeki savunmasında, çocuklarının hayatı tehlikede olduğu için uyuşturucu kaçakçılığına bulaştığını söylemişti. Başsavcı, Sandiford için 15 yıl hapis cezası talebinde bulunmuş ancak Denpasar kentindeki mahkeme, Sandiford'un ülkenin son derece katı olan uyuşturucu yasalarını ihlal ettiğine hükmederek ocak ayında ölüm cezası vermişti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!