İçişleri Bakanı Soylu: Muhtarlar en önemli ve öncelikli hassasiyetimiz oldu

İçişleri Bakanı Soylu, "Bizim yerel demokrasi anlayıs¸ımızda siz muhtarlarımız, halkımıza en yakın yerel yo¨netim birimi olarak daima en önemli ve o¨ncelikli hassasiyetimiz oldunuz." dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: Muhtarlar en önemli ve öncelikli hassasiyetimiz oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi'nde düzenlenen "Muhtarlar Günü Toplantısı"na katıldı.

Programdaki konuşmasının başında tüm muhtarların gününü kutlayan Soylu, hayatını kaybeden muhtarlara Allah'tan rahmet, görevini sürdürenlere ise sağlık ve afiyet diledi.

Muhtarlık kurumunun ko¨klu¨ Türk devlet gelenegˆinde 1829'dan bugu¨ne kadar varlıgˆını su¨rdu¨rdüğünü ve milletin go¨nlu¨nde mu¨stesna bir yere sahip olduğunu belirten Soylu, kelime anlamı "sec¸ilmis¸" olan muhtarın, ülkede yapılan ilk idari sec¸imin de o¨znesi olduğunu kaydetti.

Soylu, muhtarlığın demokrasi ku¨ltu¨ru¨nde ilk adımı tes¸kil ettiğine işaret ederek "Bugu¨n 685'i kadın olmak u¨zere 50 bin 311 muhtarımız millet iradesiyle devletin s¸efkat elinin kesis¸tigˆi noktayı tam anlamıyla temsil etmektedir." diye konuştu.

Muhtarlarla ilgili düzenlemeler

Bir kuruma deer vermenin, sadece onu gu¨zel so¨zlerle methetmekle olmadığını vurgulayan Soylu, muhtarlar tarafından "baş muhtar" olarak nitelendirilen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla son 15 yılda muhtarlarla ilgili birc¸ok yeniligˆe ve iyiles¸tirmeye imza atıldığını bildirdi.

Soylu, Bakanlık bu¨nyesinde kurulan Muhtarlar Daire Bas¸kanlıgˆı sayesinde muhtarlar ile Bakanlık arasında kurumsal anlamdaki bagˆı gu¨c¸lendirdiklerini belirterek valiliklerde bir vali yardımcısını, bu¨yu¨ks¸ehir belediyelerinde de bir belediye bas¸kan yardımcısını bu konuda go¨revlendirdiklerini anlattı.

Muhtar Bilgi Sistemi (MUBİS) ile muhtarların taleplerini merkeze daha hızlı iletebilmesini sağladıklarını kaydeden Soylu, "Bu kapsamda 75 bin 424 talebin 64 bin 452'sini sonuc¸landırdık, 9 bin 972'sinin is¸lemleri halen devam etmektedir. Bu taleplerin yüzde 86'sını da olumlu olarak sonuc¸landırdık." ifadesini kullandı.

Soylu, 2002'de 97 lira olan muhtar maaşlarını net bin 739 liraya, 700 lira SGK prim destegˆiyle de aylık 2 bin 439 liraya c¸ıkardıklarını, en az bir do¨nem go¨rev yapan muhtarların 4 bin 596 lira olan silah ruhsat harc¸larından muaf olmasını sağladıklarını bildirdi.

Muhtarlara tek tip kimlik verildiğini de anımsatan Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 19 Ekim'i "Muhtarlar Günü" olarak ilan ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 47 kez düzenlenen toplantıda 25 bin 34 muhtarın ağırlandığını bildiren Soylu, bilgi, ku¨ltu¨r ve deneyimlerini artırmaya yo¨nelik bugu¨ne kadar 850 muhtarı İspanya Endu¨lu¨s bo¨lgesine go¨tu¨rdu¨klerini, ilerleyen dönemlerde Kudüs ve Umre programlarının da düzenleneceğini söyledi.

"En önemli ve o¨ncelikli hassasiyetimiz oldunuz"

Yerel yo¨netimlerin ve muhtarların, millete en u¨st seviyede hizmet verecek s¸ekilde gu¨c¸lendirilmesinin temel gayeleri olduğunu vurgulayan Soylu, "Bizim yerel demokrasi anlayıs¸ımızda siz muhtarlarımız, halkımıza en yakın yerel yo¨netim birimi olarak daima en önemli ve o¨ncelikli hassasiyetimiz oldunuz." dedi.

Dönem dönem birtakım spekülatif dalgalarla kalınabileceğini ifade eden Soylu, "Ama Türkiye'nin neler yaptığını, 81 vilayette bugününiversitesi olduğunu, şehir hastaneleriyle tüm sağlık hizmetlerini donatmaya çalıştığını, bir taraftan insansız hava araçlarıyla bir taraftan kendi yaptığı mühimmatlarla kimseye el açmadan ülkesine yan gözle bakana haddini bildirdiğini, sadece öyle değil, terörü dışarıda kurgulamak için Afrin'den Cerablus'a, Kandil'e kadar oluşturdukları hatların üzerinden bizim yarına daha güçlü bakmamızı engellemeye çalışanlara karşı da kudretimizi ve gücümüzü ortaya koyarak Afrin, Cerablus, Azez, Mare, El Bab'da ülkemizin gücünün ne olduğunu hatta bunu istemeyenlere ve karşı çıkanlara rağmen gösteren güçlü bir Türkiye'yi hep birlikte oluşturduk ve oluşturmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Suriyelilerin karıştığı olaylar

Suriyeliler hakkında çeşitli tezviratlar yapıldığına değinen Soylu, bu yılın ilk 9 ayında toplam nüfusa oranla Türkiye'de işlenen suçların oranı yüzde 2,5 Suriyelilerin ise 0,8 olduğunu söyledi.

Türkiye'de yılda 30 bin civarında taciz veya cinsellik gibi suçlarla ilgili olay meydana geldiğini belirten Soylu, bunların sadece 720-730'unun Suriyeliler tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

Suç işleyen yabancıların ülkeden gönderildiğini anlatan Soylu, hiçbir şeyin başı boş bırakılmadığını vurguladı.

Terörle mücadele

Doğu ve Güneydoğu'da dağlardaki terörist sayısının bazı dönemlerde 10 binlere ulaştığını anımsatan Soylu, "Şimdi sadece 750 kişi kaldı. Jandarma Genel Komutanı burada söz verdi, nisanın başında inşallah 500 olacak. Bir taraftan polisimiz, bir taraftan jandarmamız, istihbaratımız, Mehmetçiklerimiz hep birlikte büyük bir mücadele ortaya koyuluyor." diye konuştu.

Soylu, bugün dağlarda 370'in üzerinde operasyonun devam ettiğini belirterek "Bu yıl şu ana kadar terör örgütünün yanına 70 kişi çıktı. Ama bizim sadece aileleriyle beraber kurduğumuz irtibat sonucu ikna ettiğimiz terörist sayısı ondan 50 adet daha fazla. Demek ki biz onların içerisine çok daha fazla hulul etmeye, orada daha fazla etkili olmaya başladık." ifadelerini kullandı.

Mekansal Adres Kayıt Sisteminin (MAKS) 2019 sonu gibi Türkiye'nin tamamında tamamlanacağını ifade eden Soylu, bu sistemin muhtarların kullanımına açılacağını söyledi.

Programda, İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy, Muhterem İnce, Tayyip Sabri Erdil ve İsmail Çataklı ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Ankara Valisi Ercan Topaca, İller İdaresi Genel Müdürü İlker Gündüzöz ve 81 ilden muhtarlar yer aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!