Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"İç piyasada ayağımızı hep frende tuttuk"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, 2012 yılını iç piyasadaki daralma ve dışarıda yeni pazarlar bulma arayışının yönlendirdiğini belirterek, "Nasıl ki tek kanatlı kuş uçamazsa, iç ve dış talep dengesini sağlam kuramayan ülke ekonomileri de istenen ölçüde büyüyemez. Türkiye bu yıl tam olarak bu problemi yaşadı. Bir yandan küresel krize rağmen ihracatta ülke ve ürün çeşitlemesine giderek dış ticaretimizi artırırken ,diğer yandan iç piyasada ayağımızı hep frende tuttuk" dedi.

''İç piyasada ayağımızı hep frende tuttuk''

BTSO Başkanı Sönmez, 2013 yılında da 'Türk Lirası'nın değerlenmesinin' yıla damgasını vuracağını ifade ederek, "Küresel risk iştahı, Türkiye gibi gelişen ve fırsatların yüksek olduğu ekonomilere kaynak girişini artırıyor. Bu güçlü akıma bir de enflasyon hesabı girince Türk Lirası'ndaki değerlenme, bir risk unsuru olarak karşımız çıkıyor. İç piyasanın yavaşladığı, en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği'nin durduğu bir dönemde küresel pazarda rekabet etmek zaten zorken, sanayicinin bir de kur tartışmalarıyla vakit kaybetmemesi lazım. Merkez Bankası'nın 2013 yılı para politikasının proaktif olması şart" yorumunu yaptı.
BTSO Başkanı Celal Sönmez, 2012 yılını değerlendirdiği ve 2013 yılı beklentilerini dile getirdiği açıklamasında şunları söyledi:
"2012, açıkçası beklediğimizden zor geçti. Küresel ekonomi, hiç olmadığı kadar ciddi bir büyüme sıkıntısı yaşadı. Dünya için öngörülen yüzde 4'lük büyümenin ancak yüzde 3 civarında gerçekleşebileceği neredeyse kesinleşti. Küresel ticaret daraldı... Çin ve Japonya ekonomileri yavaşladı. Avrupa Birliği, güven krizini azaltıcı adımlar atıp mali kaostan kurtulma yoluna girmeyi bir türlü beceremedi. Amerika'da Obama'nın yeniden seçilmesi ve bu ülke siyasetindeki yumuşama nispi bir güven sağlasa da 600 milyar dolarlık mali uçurum tehdidi henüz ortadan kalkmış değil. Brezilya, Endonezya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler de küresel ekonomik aktivitedeki daralmadan olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Bu yıl yüzde 4 büyümeyi planlayan Türkiye'nin büyümesi, tıpkı dünya ekonomisi gibi yüzde 3'ün altında kalacak gibi görünüyor.
Bu yılı temel olarak iç piyasadaki daralma ve dışarıda yeni pazarlar bulma arayışının yönlendirdiğini söylemek mümkün. Geçen yıl alınan ekonomiyi soğutma tedbirleri, yılın ilk çeyreğinden itibaren iç piyasada kendini hissettirmeye başladı. Hane halkı tüketimi ve özel sektör yatırım harcamaları, stok etkisiyle birleşerek büyümeye büyümeyi aşağı çeken bir performans sergiledi. Üçüncü çeyrek itibariyle yıllık olarak baktığımızda kamu yatırım harcamaları artışı yüzde 11.2 olurken özel sektör yatırım harcamalarındaki daralma derinleşerek yüzde 11.1'i buldu. Sanayi sektöründeki büyüme ilk iki çeyrekte yüzde 3.5 ve yüzde 3.9 olarak gerçekleştikten sonra üçüncü çeyrek performansı yüzde 1.7'ye indi.
Özellikle özel sektör yatırımlarında ne yazık ki geriye gidişin sürdüğünü gözlemliyoruz. Sonuç olarak, iç talebi baskılayan bir ekonomi politikası büyümeyi yüzde 3'ün altına çekerken, cari açığın hala milli gelirin yüzde 7-7.5'i oranında seyretmesi düşündürücü. Sürdürülebilir bir büyüme için iç ve dış talebin desteği aynı anda ve paralel oranlarda sürdürülmeli.
Kasım ayı başında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkarmasının sevincini yaşadık. Son 10 yılda 100 milyar doların üzerinde doğrudan dış yatırım çeken Türkiye, notunu zaten fiilen artırmıştı. Bu tür kararların desteğiyle gelecekte Türk girişimciler için finansman imkanlarının kolaylaşması ve ucuzlaması söz konusu. Bu ilginin Türk Lirası üzerinde yeni bir baskı kurmaya başladığını görüyoruz. Bu dönemi gerçekten berekete çevirmek istiyorsak yapısal reformları hızlandırmamız, Türkiye'yi her anlamda bir çekim merkezi haline getirmemiz şart".

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!