İbadi ve Şii lider Sadr ittifak kurdu

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve genel seçimlerde en çok oyu alan Sadr Hareketi'nin lideri Mukteda es-Sadr yeni hükümet için ittifak kurduklarını açıkladı.

İbadi ve Şii lider Sadr ittifak kurdu

İki lider, Sadr'ın ikamet ettiği Necef kentinde düzenledikleri ortak  basın toplantısında yeni hükümetin kurulması için ittifak yaptıklarını bildirdi.

Şii lider Sadr, yeni hükümet konusunda gözettiği bazı noktaları  İbadi'ye ilettiğini ve bunların yolsuzlukla mücadele, ordunun güçlendirilmesi ve  hükümete müdahale edilmemesi, mezhep üstü bir ittifakla teknokratlar hükümeti  kurulması olduğunu ifade etti.

Sadr, daha önce de Haşdi Şabi'nin de içinde yer aldığı Hadi el-Amiri  liderliğindeki Fetih Koalisyonu ile ittifak kurduğunu açıklamıştı.

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan seçimlerde Sadr'a bağlı Sairun  Koalisyonu'nun 329 sandalyeli mecliste 54 sandalye elde ederek birinci olduğu  açıklanmıştı.

Fetih Koalisyonu ise 47 sandalyeyle ikinciliği kazanmıştı. Başbakan  Haydar el-İbadi'nin koalisyonu da 43 sandalye kazanarak seçimin üçüncüsü olmuştu.

Öte yandan Irak meclisi seçime hile karıştığı iddiaları nedeniyle  oyların yeniden elle sayılması, yurt dışındaki seçmenlerin ve sığınmacıların  bulunduğu bölgelerle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) güvenlik güçlerinin  oylarının iptal edilmesi kararı almıştı.  

Söz konusu kararın iptal edilmesi için Cumhurbaşkanlığı, Irak Bağımsız  Seçim Yüksek Komiserliği ve Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat  Partisi, AnayasaMahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Irak Anayasa Mahkemesi Başkanı Mithat Mahmut, yaptığı açıklamada,  "parlamentonun oyların yeniden elle sayılması kararının anayasaya aykırı  olmadığını, ancak yurt dışındaki seçmenler ve sığınmacılarla birlikte IKBY  güvenlik güçlerinin kullandığı oyların iptal edilmesi kararının ise anayasal  olmadığını, bunu reddettiklerini" ifade etmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!