Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? (ÖZEL HABER)

İrritable bağırsak sendromu (İBS) ya da huzursuz bağırsak sendromu altta yatan herhangi bir organik neden olmaksızın karın ağrısı, şişkinlik ve dışkılama değişikliklerine yol açan bir hastalıktır. Özel Esentepe Hastanesi Dahiliye bölümünden Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Huzursuz bağırsak sendromu mide ve işlevsel bağırsak problemi demektir. Yapılan bir takım tahlillerle veya görüntülü incelemelerden sonra herhangi bir patolojik bulgu yoksa, biz fonksiyonel bir mide-bağırsak hastalığı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Huzursuz bağırsak sendromu insanların yaşam kalitesini oldukça fazla etkileyen sendromlardan biri.

Toplumun yaklaşık yüzde 15'ini etkileyen yaygın bir hastalıktır.

Belirtileri arasında kramp, ağrı, şişkinlik, ishal ya da kabızlık veya her ikisi bulunur.

Tedavisi uzun vadede yönetilmesi gereken kronik bir durumdur.

"BU HASTALIĞI 45 YAŞ ALTINDA DAHA SIK GÖRÜYORUZ"

Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Hastalığın teşhisini, hastanın kliniğinden koyuyoruz. Kramp şeklinde karın ağrısı, gaz, şişkinlik, karnın şişmesi, ishal ve kabızlıkla birlikte seyredebilir. İshali takip eden kabızlık dönemleri de olabilir. Bunlar en sık gördüğümüz belirtilerdir. Bu hastalığı 45 yaş altında daha sık görüyoruz. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görmekteyiz. Bu hastalığın oluşmasında belli gıda faktörleri var. Narenciye, süt ve süt ürünleri, gazlı yiyecekler, içecekler bu hastalığa sebebiyet verebilir. Bir diğer en önemli özellik de strestir. Kişinin stresli olduğu zamanlarda bu hastalık daha sık seyredebilir. Kadınlarda özellikle adet dönemi öncesi, premenstrual dönemde bu tarz şikâyetlerin daha sık görülmesi, hormonal faktörlerin bu hastalıkta önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. En önemli semptomları gaz, şişkinlik ve ishaldir. En önemli özelliği, dışkılama sonrasında kramp şeklinde karın ağrısının ya da gazın tamamen ortadan kalkmasıdır" ifadelerine yer verdi.

"TEDAVİDE İLK OLARAK BESLENME ALIŞKANLIKLARINI DÜZENLİYORUZ"

"Psikolojik faktörler bu hastalıkta etkilidir" diyen Uzm. Dr. Elyesa Karaca, "Patolojik bir bulgu olmayabilir. Psikolojinin bozuk olduğu durumlarda bu hastalar daha sık şikâyetlerle karşımıza çıkmaktadır. Tedavide ilk olarak beslenme alışkanlıklarını düzenliyoruz.  Mide ve bağırsak sistemini etkileyen besinler var. Hafif semptomları olan hastalarda bu tür besinlerden uzak durmalarını öneriyoruz. İleri semptomları olan hastalarda ise ilaç öneriyoruz. Antispazmodik dediğimiz ilaçlar yani bağırsak kramplarını azaltıcı ilaçlar kullanıyoruz. Bu hastalık kroniktir ve aralıklarla seyreder. En önemlisi diyete uymak ve mümkün olduğu kadar stresten uzak durmak şikayetleri azaltabilir. İshali ve kabızlığı önleyici ilaçlar kullanıyoruz. Eğer psikolojikse trisiklik antidepresanlar kullanıyoruz. Bu tür hastalarda antidepresan ve antispazmodik ilaçları beraber kullandığımızda, krampların azaldığını görüyoruz. Ben 2 ya da 3 aylık bir tedavi uyguluyorum. Bağırsak alışkanlığı düzenlenmesiyle yaşam kalitesi artıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!