Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Husiler Suudi Arabistan ordusuna ait 20 noktayı ele geçirdiklerini duyurdu

Yemen'deki İran destekli Husiler, Suudi Arabistan'ın güney sınırında yer alan Necran iline bağlı bölgelerde Suud ordusuna ait 20'den fazla noktayı ele geçirdiklerini duyurdu.

Husiler Suudi Arabistan ordusuna ait 20 noktayı ele geçirdiklerini duyurdu

Husilere bağlı SABA haber ajansına göre, Husi güçleri sözcüsü  Tuğgeneral Yahya Seri, 72 saattir devam eden saldırılar neticesinde Necran kentinde Suudi Arabistan ordusuna ait 20'den fazla askeri noktayı ele  geçirdiklerini söyledi.

Suudi Arabistan ordusuna ait noktalara 3 taraftan saldırı  düzenlediklerini belirten Seri, çatışmalarda uluslararası koalisyona bağlı  200'den fazla askerin öldüğünü ya da yaralandığını ve bazılarının da esir  alındığını öne sürdü.

Husi güçlerin, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona ait 20'den  fazla zırhlı aracı tahrip ettiğini ve çok miktarda cephane ile askeri teçhizatı  ele geçirdiğini aktaran Seri, koalisyona bağlı uçakların 75 hava saldırısı  düzenlemesine rağmen başarısız olduklarını kaydetti.

Seri, saldırıların basın tarafından görüntülendiğini ve bunun daha  sonra paylaşılacağını ifade etti.

Suudi Arabistan makamları ya da koalisyondan konuya ilişkin henüz  açıklama yapılmadı.

Husilere ait el-Mesire kanalı, Husilerin Necran'daki Suudi Arabistan  ordusuna ait noktalara saldırılar düzenlediğini duyurmuştu.

Sana'yı elinde tutan Husilere bağlı hükümetin Savunma Bakanı Tümgeneral Muhammed Nasır el-Atıfi, cumartesi günü yaptığı açıklamada, "İnsansız  hava araçları ve füzeler geliştirdik. Roketler ve birçok silahlar ürettik."  demişti.

Yemen'e askeri operasyon düzenleyen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap  Emirlikleri'ni (BAE)  işaret ederek tehdit eden Atıfi, "Yemen halkına karşı  saldıran, gururlu ve kibirlileri kesinlikle beklemedikleri sürprizlerle şaşkına  çevireceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Husi yönetimine bağlı Savunma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada  da Suudi Arabistan, BAE ve bu ülkelerin Yemen'deki askeri karargahları ile önemli  tesislerinden oluşan toplam 300 noktaya saldırı düzenleme tehdidinde bulunmuştu.  Necran, Husilerin hedefindeki bölgeler arasında yer alıyor.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana  ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki  koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine  destek veriyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!