Hükümetin ilk gündemi bedelli ve OHAL

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, katıldığı bir TV programında bedelli askerlik ve OHAL'in kaldırılması gibi konuların ivedilikle gündeme geleceğini söyledi

Hükümetin ilk gündemi bedelli ve OHAL

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında seçim sonuçlarını değerlendirdi, bedelli askerlik ve OHAL ile ilgili soruları yanıtladı:

MESAJI ALDIK: Seçim sonuçlarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Cumhurbaşkanımız, 'Mesajı aldık' açıklamasını dün yaptı. Mesajı doğru okumamız, o mesajın gereklerini doğru yapmamız son derece önemli.

PARTİLİ OLMAK ENGEL DEĞİL: Partili olmak, görevini bağımsız ve tarafsız yapmaya engel değildir. Sayın İnce de seçilse partili bir cumhurbaşkanı olacaktı. Elbette cumhurbaşkanı görevini tarafsız yaptı bundan sonra da tarafsız olacaktır.Anayasa'daki yeminde de görevdeki tarafsızlığından bahsediyor. Siyasi tartışmalardaki tarafsızlığından bahsetmiyor. Yüzde 50+1'le seçilen bir cumhurbaşkanı milleti dışlayabilir mi? Herkes başka seçmen kitlelerinden oy alacak bir dil oluşturması lazım.AK Parti her seçimde oyunu bundan artırıyor.

EKİM'DEN SONRA: Takvimini tam söyleme imkanı yok ama genel işleyişle alakalı bir yorum yapabilirim. Cumhurbaşkanı ve vekillerimizin yemin ederek göreve başlaması lazım, parlamento 1 Ekim'e kadar ara verecek ve sonuçta bedelli konusunda Ekim'den sonra gündeme gelecektir. Bedelli KHK ile alınacak bir karara değil, Meclis açıldıktan sonra bu konuda gereği yapılacaktır bu bizim de milletimize taahhüdümüzdür bu konu bu yıl içinde hallolacaktır.

OHAL SÖZÜNÜ VERDİK: Bunun taahhüdünü genel seçimden önce verdik süresi dolduğunda kendiliğinden kalkar. 19 Temmuz'da bunun şu andaki tarihi. Bu konu henüz şu anda konuşulmuş değil ancak konuşulacaktır. Zamanı bitecek ona göre karar alacağız. İrade çok açık; bu da OHAL'in kaldırılması ancak zaman konusunda herhangi bir karar alınmış değil...

GENEL AF AÇIKLAMASI: Af şu anda gündemimiz de yok.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!