Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Hükümet dikensiz yolda yürümek istiyor" - ÖZEL HABER

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart, TBMM'ye sunulacak TMMOB yasası ile ilgili, "İktidar partisi TMMOB'ye bağlı meslek odalarını bir engel olarak görüyorlar. Bunlara bir ayar vermek için önümüzdeki günlerde meclise gelecek torba yasa içerisinde TMMOB'nin 6235 sayılı kanunun bazı maddelerinde değişiklik yapmak istiyorlar. Yani hükümet dikensiz bir yolda yürümek istiyor" dedi.

''Hükümet dikensiz yolda yürümek istiyor'' -  ÖZEL HABER

Mesut DEMİR- E.Pınar TURAN/BURSADABUGUN.COM

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart, Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada, "Türkiye'de bir değişim dönüşüm yaşanıyor. Bugüne kadar yapılan iktidar partisi, bazı kurumlar üzerinde de değişim dönüşüm gerçekleştirdi. Ülkemiz ciddi bir sıkıntı içerisinde. Hükümet bazı işleri yapabilmesi için bir takım yasal düzenlemeler yapması gerekiyor. Kamu düzeni, nizamı, kanun hükmündeki kararnamelerle kendi istekleri doğrultusunda bir düzene sokuldu. Bazı bakanlıklar birleştirilip, bakanlık sayısı değiştirildi. Bakanların yetki ve sorumlulukları elden geçirildi. Bu çalışmalar 2011 yılında yapıldı. Meslek odalarıyla ilgili düzenlemeler de kanun hükmündeki kararnamelerde içeriyordu. Kararnamede Meslek Hizmetler Genel Müdürlüğü diye bir genel müdürlük konuldu. Meslek odalarımız neredeyse tamamen bu genel müdürlüğe bağlandı.  Yani meslek insanlarının sicilleri, kayıtları oradan izlenecek şekilde bir düzenlemeye gittiler. Bu TMMOB'nin 6235 sayılı kuruluş yasasına aykırı. Onun dayandığı 124, 125, 126 ve 135. anayasanın bu maddelerine de aykırılık teşkil ediyor.  TMMOB'a bağlı meslek odaları kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Bir siyasi organın uzantısı değildirler. Kendi iradeleri ve kendi özerk yapıları vardır" dedi.


"YAPISAL DENETİMİ KALDIRMAK İSTİYORLAR"
TMMOB yasası ile meslek odalarının siyasetin veraseti altına sokulmaya çalışıldığını belirten Başkan Mart, "Bunlar yetmedi, belediye yasası ile birlikte düzenlemeler yapıldı. Ülke inşaat sahasına döndürme durumuna geldi. Bunları yaparken bir de hızlı yapmak durumdalar. İktidarın acelesi var. Projeleri gerçekleştirirken önünde engel görmek istemiyorlar. İktidar partisi TMMOB'ye bağlı meslek odalarını bir engel olarak görüyorlar. Bunlara bir ayar vermek için önümüzdeki günlerde meclise gelecek torba yasa içerisinde TMMOB'nin 6235 sayılı kanunun bazı maddelerinde değişiklik yapmak istiyorlar. Yani hükümet dikensiz bir yolda yürümek istiyor. Bu yoldaki dikenleri de meslek odaları olarak görüyor. Aslında yapılmak istenen kamusal denetimi ortadan kaldırmak. Tıpkı TOKİ gibi yapılanma. TOKİ kentler, şehirler yapıyor. Orada herhangi bir dış denetim yok. Her şey kendi bünyesinde olup bitiyor" diye konuştu.

DOĞANBEY TOKİ'DE BACA KRİZİ
Geçtiğimiz günlerde Bursagaz'ın Doğanbey TOKİ'ye doğalgaz bağlamadığını öğrendiklerini dile getiren İbrahim Mart, "Neden bağlamadığını sorduk. Yapılan konutlarda doğalgaz bacaları standartlara uygun değilmiş. Projesi hatalı, dolayısıyla uygulama hatalı. Kış ortasına gelinmiş, gaz ihtiyacı çıkmış, gaz bağlanacak. Gaz kuruluşu şartnameye uygun olup olmadığını test ediyor. Baktıklarında bacaların testten geçmediğini görüyor. Doğanbey TOKİ'de yeniden proje hazırlanıyor, gaz firması projeyi onaylıyor. Bu proje ile bacaların yeniden düzeltilmesi gerekiyor. Onlarca katlı binada bacalar nasıl düzeltilir, bilmiyoruz çünkü dışarıdayız. Oradaki insanlar kışın ne yapacak belli değil. Bu tarz projeler kamusal yarar ve menfaatine göre değerlendirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

"ÜLKEMİZİN ÇIKARININ ÖNÜNE MESLEKİ ÇIKARIMIZI ÇIKARTMAYIZ"
Hükümet ve belediyenin görevinin kamu yararına uygun olan projeleri hayat geçirmek olduğunu ifade eden Başkan Mart, şunları kaydetti;
"Bu projelerin denetimcisi olan da meslek odalarıdır. Biz Türkiye'de yatırımlar yapılmasını çok arzuluyoruz. Ama yatırımlar yapılırken doğru yapılması gerekiyor. Bir ranta kurban gitmemesi gerekiyor. Bunun önünde evet odalar engel ama, yatırımların önünde meslek odaları engel değil. Yeni yasa ile Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi değil, Bursa Makine Mühendisleri Odası olacağız. Biz kendi mesleğimiz ile ilgili düzenlemeleri yapamadıktan sonra o isimde olsak ne olur, bu isimde olsak ne olur? Bizim kesinlikle siyasetin esareti altına girmememiz gerekiyor. O zaman biz bağımsız olamayız. Kendi mesleğimizi bağımsız icra edemeyiz. Biz mesleğimizi yaparken bir ilkemiz vardır. Ülke çıkarı, halkımızın çıkarı, mesleğimizin çıkarı, meslektaşımızın çıkarı. Ülkemizin çıkarının önüne mesleki çıkarımızı çıkartmayız."

"ÇOK TEHLİKELİ BİR SİSTEM"
TMMOB'a bağlı meslek odaları olarak demokratik seçimle başkanlarını seçtiklerini ifade eden Başkan Mart, "2-3 grup olsa da çarşaf liste şeklinde seçime giriliyor. Hiçbir siyasi partide olmayan demokratik yapı TMMOB seçim sisteminde var. Seçimde listelerden istediğiniz ismi elle yazıp oyunuzu kullanıyorsunuz. Burada nisbi temsil diye bir şey getiriyorlar. Nisbi temsil aslında çok tehlikeli bir sistem. Buradaki iktidar partisinin niyeti, TMMOB gibi güçlü bir oluşumu yanında tutmaktır. Bugüne kadar tüm iktidar partileri bunu istemiştir. Bırakın da bu ülkenin dinamosu olan bağımsız, özgür irade koyabilen, meslek odaları yaşasın. Biz bu yasa değişikliği ile ilgili mücadelemizi başlattık. Bütün üyelerimize açık olarak sürdürdüğümüz imza kampanyamız var. Torba yasa olacağı için orada karışıklık olabilir. TMMOB üyesi milletvekilleriyle görüşüyoruz. Mecliste torba yasalarda görüş süresi az olur. Görüşme sonrasında oylama yapılıp yasalar meclisten geçer. Ama bunlar ülkemiz için iyi şeyler değil. Her yasa mecliste ciddi anlamda tartışılmalı" dedi.

''Hükümet dikensiz yolda yürümek istiyor'' -  ÖZEL HABER ''Hükümet dikensiz yolda yürümek istiyor'' -  ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!