Hukuk yoksa ekonomi gelişmez

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, güçlü bir ekonomi için hukuka ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hukuk yoksa ekonomi gelişmez

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MÜSİAD Adıyaman Şubesi'nin Hisar Düğün Salonu'nda düzenlediği programda yaptığı konuşmada, ekonominin iyi olması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için hukuka, hukuki güvenliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.
Hukuk devleti olmanın gerekleri neyse, o hukuka ihtiyaç olduğunu ifade eden Bozdağ, ''İhtilaf olursa, yolum yargıya düşerse bunun adaletli bir şekilde çözüleceğine olan inanca, bu anlayışın kökleşmiş olmasına ihtiyaç vardır. Bir ülkede açıklar her alanda hesap ediliyorsa, hukuki alandaki açıklar var ise ve bunlar kapatılamıyorsa, başka alanlardaki açıkların kapatılması kesinlikle mümkün değildir'' diye konuştu.
Bozdağ, şöyle konuştu:
''Eğer açık bırakırsanız sermaye gelmez. Burada, himaye eden bir hukuk yoksa, başı dara girdiği zaman himaye eden bir hukuk yoksa, ekonomik gelişme sağlanamaz. Demokrasi açığını kapatmadan, temel hak ve hürriyetleri güvence altına almadan, özgür bir ortam oluşturmadan, rekabetçi bir piyasayı tesis etmeden de güçlü bir ekonomi oluşturulması mümkün değildir.''
Demokrasinin olduğu yerde, insanların ağzından çıkan lafların kanun olamayacağını, milletin gönlünden geçenlerin, milletin istediklerinin kanun olacağını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:
''İktidar da milletin istediği gibi olur. Anayasa milletin istediği gibi olursa, kanunlar milletin istediği gibi olursa, millete dayatanların dediği değil, milletin talepleri Ankara'da vücut bulursa, demokrasi açığı da güçlü manada kapatılmış olur. Hukuki açığın, demokrasi açığının olmadığı bir yerde, ekonomik açıkların da kapatılması mümkün olur. Bu açıklar olursa, zirvede olan bir ekonomi bir saat içinde yerin dibine geçebilir.''

Siyasal istikrar
Ülkelerin kalkınması, gelişmesi için, ekonomide yatırım ikliminin oluşması, bahar havasının yaza dönüşmesi için mutlaka siyasal istikrara ihtiyaç olduğunu bildiren Bozdağ, şöyle devam etti:
''(Yatırımcı, yerli ve yabancı sermaye sahipleri, hükümet bugün mü düşecek, yarın mı düşecek, falan milletvekillerini transfer ederse hangi parti ile koalisyon kuracak, bir saat sonra partilerin parlamentodaki milletvekili dağılımı nasıl olacak?) gibi bu kadar çok sorunun, tereddütlerin olduğu, siyasal istikrarsızlığın olduğu bir ülkede yatırım olmaz. İşler iyi gitmez, doğru yolda giden arabanız dahi kaza yapmaktan kurtulamaz. Ne kadar iyi şoför olursanız olun, kaza yamaktan kurtulamazsınız.''

Cumhurbaşkanlığı seçimi
Bozdağ, Türk milletinin istediği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya'ya çıktığını belirterek, ''Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararı alındı ve Türkiye 2014 yılında Cumhurbaşkanını seçecek. Bu demokratikleşme açısından son derece önemli bir adımdır. İlk defa olarak sizler, 2014 tarihinde Cumhurbaşkanını seçeceksiniz. Demokrasi açığı böyle kapatılır'' diye konuştu.
2010'da Anayasa değişikliğini yaptıklarını ve önemli adımlar attıklarını, darbe yapanlara yargı yolunu açan değişiklikler de olduğunu belirten Bekir Bozdağ, şöyle konuştu:
''Daha önce (Kenan Evren ve arkadaşları yargılanamaz) deniliyor, (bunu söyleyenler sizleri kandırıyorlar) deniliyordu. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve başkaları da böyle konuşuyordu. Ama milletimiz basireti ile karar verdi. Anayasa değişikliği geçti ve Türkiye bugün başka bir noktada. Daha dün hatırlayın, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları geçen ağustosta istifa ettiler. Türkiye'de demokrasi açığını kapattığımız için hiçbir şey olmadı. Eğer bu açığı kapatmamış olsak çok büyük sıkıntılar olabilirdi. Çünkü hukuku güçlendirdik, demokrasiyi güçlendirdik. Demokrasi ve hukuk birilerinin tavrına göre değişen şeyler değildir. Milletin tavrına göre şekil aldı ve öyle devam ediyor.  Şimdi Kenan Paşa yargının huzurunda, 4 Nisan'da ilk duruşması yapıldı. CHP müdahil olma talebinde bulundu. Hükümet olarak biz de müdahil talebinde bulunduk ve Türkiye tarihi bir noktaya geldi. Darbecileri görünce hizaya geçen değil, artık hesap soran bir Türkiye var. Artık (kimsenin yaptığı yanına kar kalır) türküsünü söyleyenlere milletin itibar etmediği, etmeyeceği bir Türkiye var. Darbeyi yapanlar yargının huzurunda. Kenan Evren ve arkadaşları, milletin yargısına hesap veriyorlar.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!