Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hububat hasadı başladı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde hububat hasadı başladı.

Hububat hasadı başladı


İncelemelerin ardından bir konuşma yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, "2013 yılı hasat çalışmaları sürüyor. Şehitler köyünde incelemelerde bulunuyoruz. Bu yıl 80 bin dekar civarında hububat ekimi yapıldı. 50-60 dekarı buğday ve arpadır. Yağışların bu yıl iyi geçmesi bölgemizde hububat verimini olumlu yönde etkilemiştir. Bu yıl dekar başına 500 kilogram verim alınmaktadır" dedi.
Hububat hasadı için yurdun muhtelif yerlerinden biçer-döverlerin geldiğini kaydeden Doğru, "İlçe Müdürlüğü olarak, muhtarlarımızla beraber köylerde yoğun denetimler yapıyoruz. Biçer-döverlerin 12 yaş ve üzeri olmaması gerekiyor. Hasat yapan biçer döverin dekar başına yüzde 1.5 oranında tane kaybı yaptırmaması gerekiyor. Yüzde 2 oranında kayıp demek, zarar demektir. Bundan dolayı yüzde 1.5'tan fazla tane kaybı olursa, biçeri bağlıyoruz. Aynı zamanda biçer-döver sürücüsünün operatör belgesi olması gerekiyor. Üreticimiz hasat döneminden memnun. Biçer-Döverle hasat işlemi konusundaki fiyat anlaşmasında muhtarlarımız yetkilidir" diye konuştu.
"BU YIL SAMAN SIKINTISI YAŞANMAYACAK"
Verimle beraber saman oluşumunun da olumlu yönde olduğuna dikkat çeken Doğru, bu yıl İnegöl ve çevresinde saman sıkıntısının yaşanmayacağını da sözlerine ekledi. Yağlık ay çekirdeği destekleme bedellerinin, üreticilerin banka hesaplarına yattığını da duyuran Müdür Doğru, "22 köyümüzde 552 çiftçimiz yağlık ayçekirdeği ekimi yapıyor. Bu günü itibariyle çiftçilerimizin banka hesaplarına, kilograma göre 0.24 kuruş olmak üzere toplam 585 bin TL yatırıldı. Çiftçilerimiz hesaplarından alabilirler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!