HSK yeni ihtisas mahkemelerini belirledi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, ağır ceza mahkemelerinin iş yükü yoğunluğu nedeniyle üç ağır ceza mahkemesini daha ihtisas mahkemesi olarak belirledi.

HSK yeni ihtisas mahkemelerini belirledi

HSK 1. Dairesinin Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, ağır ceza  mahkemelerinin görev alanına giren bazı suçlara bakmak üzere belirlenen ihtisas  mahkemelerine ilaveten yeni ihtisas mahkemelerinin tespitine yönelik ilgili  mahallerden gelen taleplerin değerlendirildiği ifade edildi.

Kararda, ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren bir kısım  suçlarda ihtisaslaşmaya gidilmesine ilişkin HSK 1. Dairesinin daha önceki  kararlarına atıfta bulunularak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitap 4,  5, 6 ve 7'nci bölümlerinde tanımlanan suçlar (318, 319, 323 324, 325 ve 332'nci  maddeler hariç) ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun kapsamına giren  suçlar dolayısıyla açılacak davalara ilgili ihtisas kararlarında belirtilen  mahkemelerin bakmasına karar verildiği hatırlatıldı.

Bu mahkemelerin iş yoğunluğu, görülen davaların nitelikleri ve kapsamı  ile bu suçlara bakmak üzere ilave ihtisas mahkemelerinin belirlenmesi gerektiğine  ilişkin talebin dikkate alındığı kaydedilen kararda, Ankara 32, İzmir 19 ve Siirt  3. Ağır Ceza Mahkemelerinin daha önce tespit edilen ihtisas mahkemelerine  ilaveten ihtisas mahkemeleri olarak belirlenmesine karar verildiği duyuruldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!