HSK 7 mahkemeyi ihtisas mahkemesi olarak belirledi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesinin, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Manisa, Uşak ve Tunceli'de birer ağır ceza mahkemesinin bir kısım suçlara bakmak üzere ihtisas mahkemesi olarak görevlendirilmelerine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

HSK 7 mahkemeyi ihtisas mahkemesi olarak belirledi

Buna göre, HSK Birinci Dairesi, ağır ceza mahkemelerinin görev alanına  giren bir kısım suçlara bakmak üzere belirlediği ihtisas mahkemelerine ilave  olarak yeni ihtisas mahkemelerinin tespit edilmesine yönelik gelen talepleri  görüştü.

Görüşmede, ihtisas mahkemelerinin iş yoğunlukları ile baktıkları  davaların niteliği ve kapsamı dikkate alınarak, Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi  ile kurulu olup faaliyete geçirilmesine karar verilen İzmir 18, Kahramanmaraş 4,  Kocaeli 6, Konya 10, Manisa 4 ve Uşak 3. Ağır Ceza Mahkemelerinin 5237 sayılı  Türk Ceza Kanunu ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'ndaki ilgili suçlar  dolayısıyla açılacak davalara bakmalarının uygun olacağı değerlendirildi.

Bu kapsamda, söz konusu mahkemelerin 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece  Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri  Hakkındaki Kanun uyarınca ilgili suçlardan dolayı açılan davalarda ihtisas  mahkemeleri olarak belirlenmelerine karar verildi.

İnfaz hakimliği kararlarına karşı itiraz

Öte yandan, HSK Birinci Dairesi, 4675 sayılı İnfaz Hakimliği Kanunu  kapsamında, infaz hakimliğinin kararlarına karşı yapılan itirazların  değerledirileceği ağır ceza mahkemesi bakımından ihtisaslaşmaya gidilmesine  ilişkin konuyu da görüştü.

Görüşmede, söz konusu kanunun hükümlerine göre, infaz hakimliğinin  kararlarına karşı itirazların, ağır ceza mahkemesinin ilgili mahalde birden fazla  dairesinin bulunması halinde bütün dairelere eşit sayıda tevzi yapıldığı, bunun  mahkemeleri birbirinden farklı dava konularını çözme zorunluluğunda bıraktığı,  ihtisaslaşmaya gidilmesinin uygun olacağı değerlendirildi.

Bu doğrultuda, infaz hakimliğinin kararlarına karşı yapılan  itirazlara, birden fazla ağır ceza mahkemesinin olduğu yerlerde, 1 numaralı ağır  ceza mahkemesinin ihtisas mahkemesi olarak bakmasına karar verildi.

Yeni gelecek işler, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, 1  numaralı ağır ceza mahkemesine tevzi edilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!