Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hoy-Tur büyüledi

ÇANKAYA Belediyesi Hoy-Tur Halk Dansları Topluluğu, Anadolu'yu Büyükelçilere danslarıyla tanıttı.

 Hoy-Tur büyüledi

 


Çankaya Belediyesi'nin yarım asırlık dans topluluğu Hoy-Tur Ankara'daki Büyükelçilere unutulmaz bir gece yaşattı. 'Hoy-Tur Halk DanslarıTopluluğu Bahar Gösterisi' adıyla düzenlenen gecede dansçılar baharın gelişini müjdeledi. Küçük Tiyatro'da sahne alan Hoy-Tur, ellerin ışıkla dansı ve ardından Mozart'ın Türk Marşı'nın halay uyarlamasıyla başlayıp Anadolu'nun dört bir köşesinden sergiledikleri danslarla büyük beğeni topladı. Büyükelçilerin ağırlandığı geceye Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, Çankaya Belediye Başkan Vekili Haydar Han, Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe ve Eser Atak da katıldı.

Efeler diyarı Ege yöresinin Zeybek Oyunu ile başlayan gecede, Siirt, Erzurum, Trabzon bölgesinden de oyunlar sahnelendi. Semazenden Aşık ile Maşuk'a, modern danstan horona kadar geniş dans yelpazesinin sahnelendiği gecede en büyük alkışı ise kılıç dansı aldı. Dansçıların görsel olarak yöre danslarına uygun kıyafetleri de büyük beğeni topladı. Gösterinin sonunda dansçıları tek tek tebrik eden Bülent Tanık, "Bu müthiş gösteriden sonra söyleyecek tek bir sözüm var, harikasınız" dedi.

BÜYÜKELÇİLERDEN HOY-TUR'A ÖVGÜ

Mısır, Filistin, Vatikan, Letonya, Moğolistan, Libya, Güney Kore, Tunus, Arjantin, Meksika, Fransa, Kenya, Kolombiya, Türkmenistan, Cezayir ve Makedonya Büyükelçiliklerinden yetkililer, aileleriyle izledikleri gösterinin ardından Anadolu danslarından ve Hoy-Tur'un performansından etkilendiklerini ifade etti.

Gösteri sonrası konuklar ve dansçılar fuayede bir araya gelerek sohbet etme fırsatı da buldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!