Honduras'tan ABD'yi korkutan toplu göç akını

Ülkelerindeki yoksulluktan kaçıp yeni bir hayat kurmak amacıyla toplu olarak yola çıkan ve şu ana kadar sayıları binleri bulan Honduraslı göçmenlerin Guatemala sınırını geçerek ABD istikametine doğru yol aldığı belirtildi.

Honduras'tan ABD'yi korkutan toplu göç akını

Güney Amerika ülkesi Honduras'ın "en tehlikeli" şehirlerden biri olan  San Pedro Sula'nın otobüs terminalinde 160 Honduraslı tarafından cuma günü  başlatılan göçmen hareketinin, yerel medyanın konu ile ilgili haberlerinden sonra  gerçekleşen katılımlarla büyüyerek binlerce kişiyi bulduğu kaydedildi.

Sırtlarında hafif yüklerle çoğu yaya halde hareket eden ve içinde çok  sayıda küçük yaşta çocuklu ailelerin de yer aldığı, bazısının ellerinde Honduras  bayrağı bulunan göçmen kafilesine geçtikleri bölgelerdeki yerel halkın  kendilerine destek olmak için yiyecek ve içecek dağıttığı belirtildi.

ABD basınında 'göçmen yürüyüşü' ve 'göçmen kafilesi' olarak tanımlanan  grubun yol boyunca göçmenlerin genelde maruz kaldığı suistimal ve tehlikeleri en  aza indirmek ve sınır kapılarından geçiş şanslarını artırmak amacıyla kitlesel  olarak hareket ettikleri yorumları yapıldı.

Göçmen kafilesinden yaklaşık 3 bin kişinin, pazartesi günü,  kendilerini sınırda engellemeye çalışan ve ABD'ye yasadışı yollarla girmemeleri  uyarılarında bulunan Guatemala çevik kuvvet polisi ile arbede yaşadıkları,  ardından Guatemala sınır kapısını geçmeyi başararak kuzey istikametine doğru  yollarına devam ettiği kaydedildi.

Gruptakilerin Meksika'ya ulaşarak sığınmacı statüsü almaya  çalışacakları ya da Meksika'dan ABD'ye geçmeye uğraşacakları kaydedildi.

TRUMP YÖNETİMİNDEN UYARI

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada  Honduras yönetimini uyararak, "ABD, Honduras Devlet Başkanına, ABD'ye doğru giden  büyük insan kafilesinin durdurulup Honduras'a geri döndürülmemesi halinde, hemen  uygulamaya konulacak şekilde Honduras'a para ve yardımın kesileceği konusunda  güçlü bir şekilde bilgilendirme yaptı." ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de geçen hafta Honduras, El Salvador  ve Guatemala devlet başkanlarına çağrıda bulunarak, vatandaşlarını ülkede  kalmaları için ikna etmelerini istemiş, "Halkınıza söyleyin, ABD'ye yasadışı  ulaşma çabası içine girerek ailelerini riske atıp tehlikeli bir yolculuğa  girmesinler." uyarısında bulunarak karşılığında da Washington'ın kendilerine  ekonomik kalkınma ve yatırım için yardım yapabileceği vaadini dile getirmişti.

Honduras'taki ABD Büyükelçiliği de pazar akşamı yaptığı açıklamada,  "Kendi yurttaşlarını sömürmek isteyenler tarafından ABD'ye girme konusunda yanlış  vaatlerde bulunulan Honduras'tan kuzeye seyahat eden göçmen kafilesi konusunda  ciddi olarak endişeliyiz." ifadelerini kullanmıştı.

Yaklaşık 10 milyon nüfusu bulunan Honduras'ta halkın yaklaşık yüzde  65'inin fakir olduğu ve çoğu kişinin günlük kazancının bir ya da iki dolara denk  geldiği açıklandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!