Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hocaköy barajına 2014'de kazma vurulacak

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl'ün 50 yıllık içme suyunu karşılayacak olan Hocaköy Barajı'na 2014 yılında kazma vurulacağını söyledi.

Hocaköy barajına 2014'de kazma vurulacak

Milletvekili Şahin, DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu ile birlikte Babasultan ve Boğazköy barajlarındaki incelemelerin ardından İnegöl şehir merkezinin 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Hocaköy İçme Suyu Barajı'nın yapılacağı bölgeyi inceledi. Şahin, 2014 yerel seçimlerinin hemen ardından barajın temel atma törenini yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Şahin, "DSİ yapıp daha sonra İnegöl Belediyesine devredecek. Çevresel Etkileşim Değerlendirme (ÇED) raporunun düzenlenmesiyle ilgili İnegöl Belediyesinin yapacağı çalışmaya, DSİ Bölge Müdürlüğünün planlama raporu vermesi gerekiyor. Belediyemiz ÇED raporunu hazırlayacak. Ondan sonra inşallah burada yapacağımız içme suyu barajımızın projelendirme aşamasına geleceğiz" dedi.
Barajın 30 milyon metreküplük suyu tutacağını söyleyen Şahin, "Bu baraj, İnegöl'e uzun yıllar içme suyu temin edecek. Barajın yüksekliği 90 metre, uzunluğu ise 400 metre olacak. Bu tip koordinasyonu yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu işler için 1-2 senelik zaman dilimleri kısa zaman dilimleridir. En kısa zamanda bu çalışmayı projelendirmek ve ihale aşamasına getirmek gibi bir niyetimiz var. İhale 2014'ün yarısından sonra, belki yerel seçimlerin akabinde burada inşa aşamasına gelebilir. İki yıl sonra bu zamanlarda burada bir temel atma töreni yapabiliriz" diye konuştu.
2. OSB FABRİKALARI TALEBİ TOKİ'YE İLETİLDİ
2. OSB'deki fabrikalarının TOKİ tarafından yaptırılması noktasında yapılan toplantıda işadamlarından bir talebin geldiğini hatırlatan Şahin, "2. OSB'nin yönetim kurulu başkanı olan Kaymakam Aziz İnci, buradaki sanayi tesislerinin TOKİ tarafından bir elden yapılması ile ilgili talebimizi TOKİ'ye resmen iletti. Şu anda nasıl bir çalışma yapılacak net değil. Biz şu an sadece iki tarafı birbiri ile buluşturuyoruz. Resmen başvuruda bulunduktan sonra şimdi buraya uzmanlar gelip incelemelerde bulunacaklar. Önce maliyetleri ve şartları ortaya koymamız lazım" şeklinde konuştu.
Şahin, 2. etap TOKİ'deki bin 244 konutun çok yakın bir zamanda ihaleye çıkacağını da sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!