Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hizmet bedelinde yüzde 75 indirim

Torba Kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sürüyor.

Hizmet bedelinde yüzde 75 indirim

Teklifin 5'inci bölümünde AK Parti milletvekillerince verilen ve kabul edilen önergeye göre, yapı denetimi hizmeti için yapı denetim kuruluşuna ödenecek hizmet bedeli, hizmet sözleşmesinde belirtilecek.

Bu bedel, yapı yaklaşık maliyetinin yüzde 1,5'ten az olamayacak.

Hizmet bedeli oranı, yapım süresi iki yılı aşan iş için yıllık yüzde 5 artırılacak ve yapım süresi iki yıldan daha az olan işler için yıllık yüzde 5 azaltılacak.

Önergeye göre, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve organize sanayi bölgeleri, cazibe merkezleri haline getiriliyor.

Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve organize sanayi bölgeleri içerisinde yer alan tüm yapılar için yüzde 75 indirimli uygulanacak.

Öte yandan görüşmeler sırasında CHP ve MHP'nin verdiği önergeler, Genel Kurul'da çoğunluğu sağlayan muhalefetin oylarıyla kabul edildi.

Böylece Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında, Başkan Yardımcıları, Birinci Hukuk Müşaviri, Bölge Müdürleri ile daire başkanlarının atamalarının bakan tarafından yapılacağına ilişkin hüküm, tekliften çıkarıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!