Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hisarcıklıoğlu: Alman'dan eksiğimiz yok, ilk 10'a gireceğiz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yeni anayasanın Türkiye'de bütün sistemlerin temeli olacağını belirterek, "Yamalı bohça ile devam edemeyiz. Binayı sağlam temele koyamazsak, bu diğer yapısal reformları yaparsak yapalım hepsi hikaye olur. Bizim bir hedefimiz var. İlk 10'a gireceğiz. Biz bunu yapacağız. Alman'dan eksiğimiz yok. Fazlalığımız var. Benim dil bilmeyen insanlarım benim kardeşim 200'den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Başka hangi millette bu var? Bu müthiş bir başarı hikayesidir" dedi.

Hisarcıklıoğlu: Alman'dan eksiğimiz yok, ilk 10'a gireceğiz

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

BTSO ÖDÜL TÖRENİ/FOTO GALERİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen 'Ekonomiye Değer Katanlar 2011' ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, zenginliğin tek ilacının girişimcilik olduğunu vurguladı. Girişimcilik konusunda Japonya'nın 4 kat gerisinde olduklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "En önemli iş, bir insanın kurtuluşudur. Bugün bir insanın kurtuluşu nedir? Karnının tok ve sırtının pek olmasıdır. Bir insana aş ve iş verebiliyorsa, siz mutlusunuz. Türkiye her yıl 750 bin kişiyi istihdam etmek zorunda. Bunun için bu 750 bin kişiye iş bulmak zorundayız. Türkiye'deki kadın girişimcilerin girişimci sayısına göre oranı yüzde 7. Nüfusumuzun yüzde 50'si kadın. Kadınların girişimcilikteki oranı düşük. Nüfus yarı yarıya .İsraf ve haram kültüründen geliyoruz. Nüfusumuzun yarısını görüyoruz. Bu ülkenin girişimciye ihtiyacı var. Kız ve erkek çocuklarınızı işinize dahil edin" diye konuştu.

 

  "AYRI FİKİRLERİMİZİ ORTAK AKIL İLE BEREKETLENDİRELİM"
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Somali'ye gittiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
  "Somali'ye gittik. Gitmeden önce Somali nedir ve açtım okudum. Somali'ye bakarsak ilk Müslümanların zulümden kaçıp Müslümanları kabul eden topraklar. Bir şey gördüm. Tek bir millet. Tek ırk. Somalilerin tamamı tek ırk.  Tek dil konuşuluyor. Tek din var. Tek mezhep var. Millet aynı, dil aynı, din mezhep aynı. Ne oldu da Somali'de de 3 ayda 30 bin çocuk ölüyor. İçlerine fitneyi sokulursa, Somali ekmeğe ve suya muhtaç duruma düşüyor. İnsanoğlunun yaratılışında en büyük şeyi sevgisidir. Birbirimizi sevmedikçe mükemmel olamayız. Allah istese bizi aynı fikirde yaşatmaz mıydı? Bu ayrı fikirleri ortak akıl diye ortaya koyarsak bereket ve zenginlik geliyor."

  "İCAT ÇIKARALIM"
  Türkiye'de istihdamınarttığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, inovasyonun önemine değindi. Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de ocak ve eylül ayları arası ihracat yüzde 22 artırdı. Ama Bursa'da bu oran yüzde 12. Bursalı sanayiciler iç piyasaya dönmüşler. Dış piyasayı da ihmal etmeyelim. İcat çıkaran şehir Bursa olmalı. İcat çıkarmak çok önemli. Devir icat çıkarma devridir. Bursa'da bu konuda gidiyor. Sakın çocuklarınıza 'icat çıkarmayın' demeyin. Güzel fikir söyledin diyerek destek olun" açıklamalarında bulundu.

  "İTHALAT VE İHRACAT EŞİT OLSAYDI YÜZDE 15 BÜYÜRDÜK"
Dünya müthiş bir değişimin içinde olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Son bir yılda güneyimizdeki ülkelerde müthiş bir siyasal kriz var. Bu bölgede son bir yılda 5 devlet başkanı devrildi. Batımızda ise son bir yılda 4 başbakan istifa etti. Bunların ortasında Türkiye var. İstikrar noktasıyız. Birlik ve beraberliğimizi bozacak hareketler yapmamalıyız. Birlik ve beraberliğe Türkiye genelinde gösteriyor olmamız gerekiyor. Türkiye son 6 ayda tarihinde ilk defa büyümede yüzde 10,2lik büyüdü. Bunun gerçek kahramanları Türk özel sektörüdür. İthalat ve ihracatımız eşit olsaydı. Türkiye yüzde 15 büyütürdü. Buna rağmen birinci olduk. Şimdi Türkiye, önündeki birliğini korursa ve hedefini doğru noktaya alırsa, daha da iyisi olur. Bunu siz yaptınız. Bununla gurur duymalısınız" şeklinde konuştu.

   "ARA MAL ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLMELİ"
  Son bir yılda 1 milyonu kişinin Türkiye'de istihdam edildiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bütün Türkiye çapında Türkiye ekonomisindeki en önemli noktalardan birsi olan yapısal değişim ve dönüşümü sağlamalı. Bu çerçevede Türkiye, ithal ettiği sanayi ara mallarını muhakkak Türkiye'de üretimini teşvik etmelidir. Hepsini değil ama. Bunu yaparsak ekonomik olarak bize kimsenin zarar vermesine izin veremeyiz. Hans'tan Mark'tan bize bir zarar gelmez. Bizim sıkıntımız burası. İyi bir noktaya hedeflenirsek iyi olur. Biz bir hedef koyduk. İlk 10 büyük ekonomisi arasına girmek. Benim neslim ekonomiyi 27'den aldı 17'ye getirdi. Bizden sonraki genlerde daha yüksek yerlerde bunu teslim edebilmenin şartı var" ifadelerini kullandı.

  "EN BÜYÜK EKONOMİ OLACAĞIZ"
  Türkiye'nin tüm sistemlerini iflas etiğini, yamalı bohça ile yola devam etmenin imkansız olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bu sistem bize ancak buraya kadar getirdi. Yamalı bohçayla bile gidemiyoruz. . Bugün mecliste, yeni bir anayasayı vaat ediyorlar. Yeni bir anayasa Türkiye'nin önümüzdeki günlerdeki sisteminin temeli yani binanın temeli olacak. Binayı sağlam temele koyamazsak bu diğer yapısal reformları yaparsak yapalım hepsi hikaye olur. Bunun olması şart. Bizim Bir hedefimiz var. İlk 10'a gireceğiz. Türk özel sektörü başkanı olarak bu heyecanı görüyorum. Biz bunu yapacağız.  Alman vatandaşın ne hakkı varsa ben de onu istiyorum. Almandan eksiğim yok. Fazlalığım var. Benim dil bilmeyen insanlarım benim kardeşim 200'den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Başka hangi millette bu var? Bu müthiş bir başarı hikayesidir. İnşallah ben kısa vadede ilk 10 ekonomi arasına gireceğimizi umuyorum. Ondan sonra da atalarımıza yakışır şekilde güneşüstümüze geldiğiyle dünyanın en büyük ekonomisi olacağız" dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!