Hırsızlığa verilen cezalar artacak!

Adalet Bakanlığı, hırsızlık suçlarında verilen cezanın az olduğu eleştirilerini dikkate alarak cezaların artırılmasına yönelik bir kanun tasarısı hazırladı. Bakanlar Kurulu'na gönderilen tasarıyla hırsızlık suçunda tutuksuz yargılamanın önüne geçilmesi ve cezaların caydırıcı olması hedefleniyor.

Hırsızlığa verilen cezalar artacak!

 

Adalet Bakanlığı bütçesinin önce gün TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki tartışmaları sırasında AKP Malatya milletvekili Mustafa Şahin, nitelikli hırsızlık suçunda cezanın alt sınırının 2 yıl olduğunu, bu suçu işleyenlerin tutuklanmadan ellerini kollarını sallayarak çıktıklarını belirterek cezaların caydırıcı olacak şekilde artırılması talebinde bulundu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise tasarının Başbakanlığa sunulduğunu söyledi.

1 YILDAN BAŞLIYOR

Türk Ceza Kanunu'na göre basit hırsızlık suçunu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor. Hırsızlık suçunun kamu kurumlarından, ibadethanelerden, kilitli yerlerdeki, toplu ulaşım aracından, açıkta kullanılan eşya hakkında işlenmesi halinde ise 2 yıldan 5 yıla kadar ceza veriliyor. Suçun kişinin malını koruyamayacak durumda olmasından veya ölmesinden yararlanarak, kapkaç ve yankesicilik yoluyla, doğal bir afetin veya sosyal olayların meydana getirdiği korku veya kargaşadan yararlanarak, kilit açarak, bilişim sistemleri kullanılarak, maske takarak, polis-memur süsü vererek, hayvan çalarak işlenmesi halinde ise ceza 3 yıldan 7 yıla yükseliyor. Kanun ayrıca suçun gece vakti işlenmesi halinde, cezanın 3'te 1'ine kadar artırılmasını öngörüyor. Kanunda düzenlenen bu cezaları mahkemeler genelde alt sınırı baz alarak uyguladıkları ve hırsızlık suçlarında tutuklu yargılama yoluna gidilmemesi eleştiri konusu yapılıyordu.

DENETİMLİ SERBESTLİK

Tutuklamayı zorlaştıran 3.yargı paketinin yürürlüğe girmesinin ardından "organize" olmayan hırsızlık suçlarında artış görüldüğü ileri sürülüyor. Özellikle ev, işyeri ve otomobillerden yapılan hırsızlıklara cezaların caydırıcı olmamasının yanı sıra cezaevlerinde aşırı kalabalığı azaltmak için getirilen "denetimle serbestlik" hükümlerinin de hırsızlık suçunu işleyenlerin kısa sürede serbest kalmasının önünü açtığı dile getiriliyor. Buna göre 3 yıl ceza alan bir hırsız cezasının 3'te birini, yani sadece 1 yılını yattıktan sonra denetimli serbestlikten yararlanarak tahliye oluyor. Ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılması, erteleme, paraya çevirme gibi uygulamaların da hırsızlık suçunda cezaların caydırıcılığının ortadan kaldırdığı görüşü savunuluyor.

CEZAEVLERİ YENİDEN DOLACAK

Hırsızlık suçuna verilecek cezaların "caydırıcı" olacak şekilde artırılmasını öngören tasarının yasalaşması halinde 140 bini aşan cezaevi nüfusu daha da artacak. Böylece her bin kişiden 2'si cezaevinde olan Türkiye'de bu oran daha da yükselmiş olacak.

Kemal GÖKTAŞ/Ankara

Gazete Vatan

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014