Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hırsızlara yem olmak istemiyorsanız bunu sakın yapmayın!

Yaz aylarında birçok kişi işi geride bırakıp tatilin keyfini çıkarırken hırsızlar ise fazla mesai yapıyor. Özellikle tatil döneminde hırsızlıkların arttığına dikkat çeken uzmanlar, tatile giderken bir dizi önlem almanız uyarısında bulundular.

Hırsızlara yem olmak istemiyorsanız bunu sakın yapmayın!

 

Hırsızlar evini soyacakları kişileri belirlemek için artık Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Özellikle tatile gidenlere gidiş dönüş tarihlerini gösteren biletlerini ve tatildeki fotoğraflarını sosyal ağlarda paylaşmamaları gerektiğini belirten uzmanlar, tatildeyken posta kutularınızın dolmasının da hırsızlara davetiye çıkardığını belirtiyorlar.

TATİLDE SOSYAL AĞLARDAN YER BİLDİRMEYİN

Özellikle evlerde yapılan hırsızlıklarda yaz aylarında artış olduğunu belirten Köln barosu avukatlarından Oğuz Sarıkaya, "Artık herkes sosyal paylaşım sitelerinden nerede olduklarını anında bildiriyorlar. Ayrıca tatildeki fotoğraflarını paylaşıyorlar. Bu kişilerin takipçileri arasında hırsızlar da olabiliyor. O kişide sizin yokluğunuzu fırsat bilerek siz tatildeyken evinizi soyabiliyor. Tatildeyken asla paylaşım sitelerinden yer bilgisi ve fotoğraf paylaşmayın, illa paylaşacaksanız da tatilden döndükten sonra paylaşın" dedi.

POSTA KUTUNUZ DOLMASIN

Kölnlü sigorta uzmanı Haydar Meydan ise hırsızlık olaylarına karşı yapılabilecek sigortalar hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "Yurt dışına çıkacak olursanız tatille ilgili seyahat durumunda standart 60 güne kadar bir süre içinde eviniz sigortalıdır. Yalnız eğer aileden birileri haftada bir iki kez eve girip temizlik, toparlama yada çiçekleri sulama yapıyorsa, posta kutusuna bakıyorsa o zaman bu 60 günlük sınırlamada ortadan kalkmış oluyor. Tatile gidenlerin posta kutularının boşaltılmamaları durumunda biriken posta sonrası dışarıdan geçen hırsızların evde kimse yok düşüncesiyle yine birtakım operasyonlar, hırsızlık durumları söz konusu olabilir. Bu durumda güvendiğiniz bir komşu ya da akrabanızdan posta kutunuzun boşaltılması konusunda yardım alabilirsiniz"

DİĞER ÖNLEMLERİ DE GÖZ ARDI ETMEYİN

Evi sigortalatmanın yanı sıra pencerelere demir parmaklıklar taktırmak, güçlü menteşe ve sürgülerle donatmak, güvendiğiniz bir komşudan yardım istemek, çeşitli kamera ve alarm sistemleri kurmak da hırsızlara karşı alınacak diğer önlemlerden. Üstelik gelişen teknoloji ile birlikte evinize yaklaşan hırsızdan cep telefonu aracılığıyla anında haberdar olmanız bile mümkün.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!