Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hipertiroidi nedir, nasıl tedavi edilir? (ÖZEL HABER)

25 Mayıs, Avrupa Tiroid Birliği ve Amerikan Tiroid Birliği'nin başlattığı kampanya sonucu 2008 yılından beri 'Dünya Tiroid Günü' olarak anılıyor. Özel Esentepe Hastanesi Dahiliye bölümü doktorlarından Uzman Dr. Elyesa Karaca ile hipertiroidiyi, çeşitlerini ve tedavisini konuştuk.

Hipertiroidi nedir, nasıl tedavi edilir? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Hipertiroidinin tanımını, "Tiroid bezinde tiroid hormon sentezinin artarak fazla tiroid hormonu salgılaması" olarak yapan Uzman Dr. Elyesa Karaca, hipertiroidinin çeşitlerini şöyle sıraladı: "Hipertiroidi çeşitleri subklinik ve klinik hipertiroidi olarak ikiye ayrılıyor. Subklinik hipertiroid, baskılanmış TSH hormonu ile birlikte serbest T3 ve serbest T4 hormonlarının normal olma durumu iken, klinik hipertiroid hastalığında TSH değerinin baskılanmasıyla birlikte serbest T3 ve serbest T4 yükselmişse buna klinik hipertiroid denir."

HİPERTİROİDİN NEDENLERİ

Hipertioridinin en sık nedenleri arasında graves hastalığı olduğunu ifade eden Karaca, "Graves hastalığının yanı sıra toksik multinodüler guatr ve toksik adenom rahatsızlıkları da hipertiroide sebep olan önemli faktörlerden"  dedi.

KLİNİK BULGULAR NELER?

Elyesa Karaca hastalığın klinik bulgularını şöyle açıkladı: "Hastaların metabolizmaları hızlandığı için, çarpıntı, sinirlilik, kilo kaybı, terleme, ishal, vücutta sıcaklık ve nemlilik olabilir, kadın hastalarda adet düzensizliği görülebilir. Bu hastalığa sahip olan hastalar fazla yemek yemelerine rağmen kilo alamazlar. Basit laboratuvar tahlilleriyle birlikte TSH, T4 ve T4 değerlerine bakıyoruz. Özellikle hipertiroid graves hastalığına bağlıysa 3 temel tanısı vardır, tiroid bezinin şişmesiyle birlikte, pörtlek göz ve birtakım deri bulgularıyla karşımıza çıkabilir. Subakut tiroidit ise özellikle daha önce geçirilen bir süt solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu hastalar bize tiroidlerin olduğu bölgede şiddetli ağrılarla gelir. En önemli belirtisi o bölgeyi doktorlara elletemeyecek kadar çok ağrı olmasıdır. Geçici bir durum olduğu için tiroid baskılayıcı yerine ağrı kesici ve fayda etmezse kortizonlarla tedavi sağlıyoruz."

HASTALIĞIN TEDAVİ ŞEKLİ

Hipertiroidinin, ilaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üç şekilde tedavi edildiğini söyleyen Karaca, "En sık ilaç tedavisi yapıyoruz ama ilaç tedavisi genelde uzun süreli en az 12-24 ay süren bir tedavidir. Türkiye'de metimazol ve propiltiourasil etken maddeli ilaçları kullanıyoruz, hastaya göre hangisini kullanılacağına karar veriyoruz. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da yan etkisi olduğu için tedaviye başlamadan önce mutlaka kan sayımına ve karaciğer enzimlerine bakıyoruz. Radyoaktif iyot tedavisi son zamanlarda çok sık kullanılan bir yöntem sadece hamilelerde ve emziren annelerde kesinlikle kullanılmaması gereken bir yöntemdir. Cerrahi tedaviyi, büyümüş bir tiroid bezi ve beraberinde göz ile cilt bulguları varsa bu hastaları vakit kaybetmeden cerrahi tedaviye yönlendiriyoruz. Ancak cerrahi tedaviye yönlendireceğimiz hastalarda bile değerleri normale çevirmek için öncesinde bir ilaç tedavisi verip o şekilde yönlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!