Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hipertansiyon ilaçlarına veda

Günde çok sayıda ilaç kullanmasına rağmen tansiyonu düşmeyen dirençli hipertansiyon hastaları, renal arter ablasyonu (yakma) yöntemi ile sağlığına kavuşuyor.

Hipertansiyon ilaçlarına veda

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, farklı bir hizmete imza attı. İlk olarak Avustralya'da kullanılan ve yaklaşık 2 bin hastaya uygulanan 'renal arter ablasyonu' (yakma) yöntemi, Bursa'daki hastaların imdadına yetişti. Bursa'da ilk 5 hastaya ücretsiz uygulanacak olan yöntem sayesinde, hastalar gün boyu kullandıkları ilaçlardan kurtulacak. Başhekim Vekili Uzman Dr. Levent Hekimoğlu, dirençli hipertansiyonun tedavisi için kullanılan bu yöntemi Türkiye'de ilk uygulayan merkezlerden biri olduklarını
söyledi.

"HİPERTANSİYON BÜYÜK BİR TEHLİKE"
Doç. Dr. Mehmet Melek ise, Türkiye'de 17 milyon hipertansiyon hastası olduğunu ifade ederek, "Hipertansiyon, kan basıncının kalp, beyin, böbrek ve göz gibi hedef organlarda hasar oluşturma riskini artıracak düzeylere yükselmesi olarak tanımlanabilir. Sürekli yüksek seyreden tansiyon değerleri beyin kanamasına ve felce, kalp yetersizliğine, kalp krizine, aort damarında yırtılmaya, görme bozukluklarına ve böbrek yetersizliğine sebep olabilir" uyarısında bulundu.
Melek, hipertansiyon tedavisindeki ilk ve en önemli basamağın tuz kısıtlaması, düzenli egzersiz ve kilo verilmesi olduğunu ifade ederek, "Bu değişikliklere ek olarak antihipertansif ilaç tedavisi uygulanır ancak bazı hastalarda bu tedavilerle de tansiyon kontrol altına alınamayabilir. Hayat tarzı değişiklikleri, uygun doz ve kombinasyonda üç ve daha fazla tansiyon ilacının alınmasına rağmen kontrol altına alınamayan tansiyona dirençli hipertansiyon denir. Dirençli hipertansiyon, hipertansiyon
hastalarının yaklaşık yüzde 5-10'unda görülür. 'Renal arter ablasyonu', dirençli hipertansiyon tedavisinde uygulanan yeni bir yöntemdir" dedi.
Tedavi hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Hasan Arı ise, 'renal arter ablasyonu'nu; böbrek damarlarının üzerinden geçen ve böbrekten tansiyonun yükselmesine sebep olan maddelerin salgılanmasını sağlayan sinirlerin yakılması olarak tanımladı. İşlemin kasıktan atardamara konulan bir kılıfla uygulandığını dile getiren Arı, "Bu kılıftan girilen bir kateter böbrek damarına yerleştirilir ve böbrek damarlarına radyofrekans enerji ile ablasyon uygulanır. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Renal arter
ablasyonu dirençli hipertansiyon hastalarına uygulanıyor. İşlemin başarı ihtimali ise yüzde 80-90 civarında. Bu sistem ile sistolik kan basıncında 20-30 mmHg, diyastolik kan basıncında 10-15 mmHg düşüş sağlanabilecek" diye konuştu.

MALİYETİ 15 BİN TL
Renal arter ablasyon yönteminin 3 yıldan beri dünyada 2 binden fazla hastaya uygulandığını söyleyen Arı, işlemle ilişkili komplikasyon riskinin yüzde 1-2 olduğunu dile getirdi. Tedavinin henüz SGK tarafından karşılanmadığının altını çizen Arı, "Bu işlemin yaklaşık maliyeti 15 bin TL civarında. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bu işlemde kullanılmak üzere 5 adet kateter alındı. Kliniğimize başvuran ve işlem için uygun olan ilk 5 hastaya bu işlem ücretsiz olarak uygulanacak"
şeklinde konuştu.

HİPERTANSİYON SEBEBİYLE SAĞ GÖZÜNÜ KAYBETTİ
Arı, Bursa'da renal arter ablasyonu yöntemi uygulanan ilk hastaların tansiyonlarının tedavi öncesi günde 10'a yakın ilaç kullanmalarına rağmen düşmediğini ancak bu yöntemle rahat bir nefes aldıklarını söyledi.
15 yıllık hipertansiyon hastası Fuat Öziş, yüksek tansiyondan dolayı sağ gözünü kaybettiğini söyledi. Öziş, "Sol gözüm ise yüzde 20 oranında görüyor. Aldığım 8-10 ilaca rağmen tansiyonum düşmüyordu. Geçen hafta burada renal arter ablasyonu yöntemi uygulandı, şu anda çok rahatım. Benim sabahları tansiyonum 24'e kadar çıkıyordu ama bu operasyondan sonra tansiyonum düştü ve şimdi çok rahatım. Sebep olanlardan Allah razı olsun" dedi.

"İLAÇSIZ BİR HAYAT BAŞLADI"
Bu zamana kadar 6 tansiyon ilacı kullanmasına rağmen tansiyonunun düşüremediğini anlatan Adem Çelik de, "8 seneden beri dirençli hipertansiyon hastasıyım. Birçok klinikte tedavi oldum. 6 ilaç kullanmama rağmen tansiyonum düşmüyordu. Tansiyonum 24'lerde seyrediyordu. En son burada bu tedaviyi uyguladım ve şu anda çok rahatım. Günden güne ilaçlarımı düşüreceğim. Tansiyon değerlerim düştü, kendimi iyi hissediyorum" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!