Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Hindiyi fırında ısıtmayın'

Uzmanlar, yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi olan hindi etinin tüketimi konusunda vatandaşları uyarıyor. Hindi etinin akşam yemeğinden sonra ısınması için tekrar fırında bekletilmemesi öneriliyor.

'Hindiyi fırında ısıtmayın'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden Doç. Dr. Emin Yılmaz, yılbaşı sofralarını süsleyen hindi etinin tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini söyledi.


Yılbaşı sofralarında yemek tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, hindi etinin protein oranı yüksek, yağ oranı düşük bir et olduğunu dile getirdi.

''Sindirim sorunu bulunmayan, mide rahatsızlığı yaşamayan kişiler hindi eti yemeli'' diyen Yılmaz, ''Sindirimi biraz daha güç olan hindi etinin aşırı tüketilmesi, mide fesatlarına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir'' diye konuştu.

PİŞİRME İŞLEMİ ÖNEMLİ
Yılmaz, hindilerin kesimi, tüylerinin yolunması ve içinin temizlenmesi gibi konulara özen gösterilmesi gerektiğine de işaret ederek, pişirme işleminin önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'deki ev kadınlarının yaygın tüketilmemesi nedeniyle hindi pişirme konusunda çok bilgili olamayabileceklerini vurgulayan Yılmaz, ''Hindi eti genel nitelikte tavuk etine benzer. Bütün bir hindinin marine edilmesi, hazırlanması ve terbiye edilmesi, pişirilme işleminden önce yapılması gereken işlemlerdir. Hindi zor pişen, sert etli canlıdır" dedi.

Doç. Dr. Emin Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uzun süre ısıtılmış ve bekletilmiş yemeklerin tüketilmesi risk oluşturabiliyor. Örneğin, hindi etini akşam yedikten sonra tekrar fırında bekletip saatler sonra tüketmek sağlık için risk oluşturabilir.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!