Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hindistan, Kovid-19'da 1 milyon vaka çıtasını aşan üçüncü ülke oldu

Son 24 saatte yaklaşık 35 bin vaka kaydedilmesiyle teyitli koronavirüs vaka sayısının 1 milyonu geçtiği Hindistan, ABD ve Brezilya'dan sonra en çok vakanın bulunduğu üçüncü ülke konumuna geldi.

Hindistan, Kovid-19'da 1 milyon vaka çıtasını aşan üçüncü ülke oldu

Teyitli koronavirüs vaka sayısı, 331 milyon nüfuslu ABD'de 3.5 milyonu, 213 milyon nüfuslu Brezilya'da 2 milyonu ve 1 milyar 380 milyon nüfuslu Hindistan'da 1 milyonu aştı.

Aktif vaka sayısının toplam vaka sayısının üçte birini oluşturduğu Hindistan'da koronavirüsten iyileşme oranı yüksek, ölüm oranı ise düşük.

Ancak giderek artma eğilimindeki ölüm sayısı 25 bin 602'ye ulaşarak dünya çapında en yüksek sekizinci sıraya çıktı. 

İlk koronavirüs vakasının ocak sonunda saptandığı Hindistan'da, hükümetin martta tüm uluslararası uçuşları durdurması ve iki ay boyunca sıkı bir evde kalma kampanyası uygulaması sayesinde pandemi yavaş ilerledi.

Ancak diğer ülkelerde olduğu gibi ekonominin kapalı kalmasına daha fazla dayanılamadığından kısıtlamaların kaldırılması ve ardından test yapmanın artırılmasıyla vaka sayıları da tırmandı. 

Uzmanlara göre evde kal kampanyası sırasında eyaletlerin çok geniş çaplı test yapıp virüse yakalanları saptayarak etkin şekilde tecrit etme fırsatını kullanmamalarının, bugünkü manzaraya yol açtı. 

Batıdaki Maharaştra, 280 binden fazla teyitli vakayla koronavirüsün en yaygın olduğu eyalet.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!