Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hindistan'da Babri Camisi kararına ilk itiraz dilekçesi verildi

Hint Ulema Cemiyeti, Yüksek Mahkemeye Müslümanlar ile Hindular arasında yıllardır süren Babri Camisi davasında arazinin Hindulara verilmesine ilişkin kararın gözden geçirilmesi için ilk inceleme dilekçesini sundu.

Hindistan'da Babri Camisi kararına ilk itiraz dilekçesi verildi

Hint basınındaki haberlere göre, Hindistan Yüksek Mahkemesine kararını gözden geçirmesi talebinde bulunan Hint Ulema Cemiyetinin Başkanı Mevlana İrşad Medeni, mahkemenin kendilerine bu hakkı verdiğini belirtti.

Medeni, davadaki ana çekişme konusunun "Babri Camisi'nin yıkılan bir tapınağın üzerine inşa edilmesi" olduğunu anımsatarak, "Mahkeme, bu yönde bir kanıt bulunmadığını söyledi." ifadesini kullandı.

Caminin tapınak üzerine inşa edilmediğinin anlaşılmasıyla Müslümanların haklılığının kanıtlandığını dile getiren Medeni, "Fakat nihai karar tam aksineydi." dedi.

Medeni, bu sebeple inceleme dilekçesi sunduklarını kaydetti.

Tüm Hindistan Müslüman Kişisel Hukuk Kurulu, geçen hafta yaptığı açıklamada, karara itiraz edeceklerini duyurmuştu.

Hukuk Kurulu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Anayasal hakkımızı kullanarak, aralık ayının ilk haftasında Babri Camisi davasında inceleme dilekçesi sunacağız." ifadesini kullanmıştı.

Yüksek Mahkemenin kararı

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Müslümanlar ve Hindular arasında süren Babri Camisi arazisiyle ilgili davayı 9 Kasım'da sonuçlandırarak Hindular lehine karar vermişti.

Kararda, arazinin tapınak inşası için mütevelli heyetine verileceği, Müslümanlara da 5 dönümlük alternatif arazi tahsis edileceği belirtilmişti.

Cami arazisi, Hindular ve Müslümanlar arasında tartışma konusuydu

Tarihi Ayodhya şehrinde, geçmişte Babri Camisi'nin bulunduğu alan, uzun yıllardır Hindular ile Müslümanlar arasında tartışma konusu olmaya devam ediyordu.

Radikal Hindular, Müslümanların 16. yüzyılda Hindu Kral Rama adına yapılan tapınağı yıktıklarını ve yerine cami inşa ettiklerini öne sürüyordu.

"Babri Camisi'nin bulunduğu alanda, Ram Tapınağı olduğu" iddiası, ilk kez 1853'te mahkemeye taşınmış, dönemin İngiliz sömürge hakimince reddedilmişti.

Aşırılıkçı Hindular, Aralık 1992'de, Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilen Babri Camisi'ni yıkmıştı. Caminin yıkılması, ülke çapında 2 bin civarında kişinin ölümüyle sonuçlanan ayaklanmalara neden olmuştu.

Hindistan'da Müslümanlar, söz konusu alana yeniden bir cami, Hindular ise tanrı kabul ettikleri Kral Rama'nın burada doğduğunu savunarak tapınak inşa edilmesini istiyordu.

Uttar Pradeş eyaletindeki Faizabad kentinin adının, "Ayodhya" olarak değiştirilmesine karar verilmişti. Ayodhya, Hindu geleneğinde Kral Rama'nın doğum yeri olarak bilindiği için Hindularca kutsal şehir olarak kabul ediliyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yıl başında Babri Camisi arazisi anlaşmazlığı konusundaki herhangi bir kararın ancak yasal sürecin ardından değerlendirileceğini açıklamıştı.

Diğer yandan, iktidardaki Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümeti, ocak sonunda Babri Camisi'ne ait fazla arazinin bir bölümünün, arazinin ilk sahibi olduğu iddia edilen Hindu Vakfı "Ram Janmabhoomi Nyas"na verilmesi için Yüksek Mahkemeye başvuruda bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!