Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

HİÇ TEREDDÜT ETMEDEN SÖYLÜYORUM ALÇAKLIKTIR

'Kadına yönelik şiddet vicdansızlıktır, insafsızlıktır, hiç tereddüt etmeden söylüyorum; alçaklıktır'

HİÇ TEREDDÜT ETMEDEN SÖYLÜYORUM ALÇAKLIKTIR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiç kimsenin kadına yönelik şiddeti, adına ''töre, gelenek, namus davası'' diyerek meşrulaştıramayacağını belirterek, ''Kadına yönelik şiddet vicdansızlıktır, insafsızlıktır, hiç tereddüt etmeden söylüyorum; alçaklıktır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Anadolu Otelinde düzenlenen Türk Metal Sendikası 16. Kadın Kurultayına katıldı. Kurultayda bir konuşma yapan Erdoğan, yarın kutlanacak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün, ülkenin ve dünyanın tüm kadınlarına, özellikle de tüm çalışan kadınlara hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

EMEKÇİ KADINLARA SELAMLARIMIN İLETİYORUM
''Buradan, sizler aracılığıyla, ülkemin dört bir yanındaki emekçi kadınlara selamlarımı gönderiyorum. Anadolu'nun, Trakya'nın fabrikalarında, atölyelerinde, imalathanelerinde elleri nasırlanmış, alın teriyle kazanan, evine ekmek götüren tüm hanım kardeşlerimi selamlıyorum. Çukurova'da pamuk tarlalarında, Karadeniz'de çay bahçelerinde, fındık bahçelerinde, Menderes Ovasında buğday tarlalarında alın teriyle toprağı adeta sulayan tüm hanım kardeşlerimi sizler aracılığıyla selamlıyorum. Ülkemin dört bir yanındaki çilekeş, vefakar, cefakar kadınları, hanım kardeşlerimizi selamlıyorum. Buradan, annelerimizi, evinde çocuğunu yetiştiren, evinin direği, evinin onuru kadınlarımızı, hanım kardeşlerimizi selamlıyorum. İstismarın, ucuz iş gücünün, düşük ücretin mağduru yapılmak istenen, terörün ve törenin baskısı altında kalan, alçakça cinayetlere hedef gösterilen kadınları selamlıyorum. Afganistan'ın yoksul kadınlarını, Irak'ın dullarını, Darfur'un çilekeş kadınlarını, Filistin'in mağdur, mazlum kadınlarını, dünyanın her yanındaki ezilmiş kadınları selamlıyor, kendilerine Türkiye'nin dayanışma mesajlarını yolluyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününün, ülkemin tüm kadınları için, dünyanın tüm kadınları için, istismarın son bulmasına, baskıların sona ermesine, cinayetlerin, tecavüzlerin tükenmesine, barışa, dostluğa, kardeşliğe ve dayanışmaya vesile olmasını yürekten temenni ediyorum.''

''İstismarın kötü olduğunu ancak kadın emeğinin istismarının kötüden de kötü olduğunu'', ''ayrımcılığın kötü olduğunu ama kadına yönelik ayrımcılığın, kötünün de ötesinde insanlık dışı olduğunu'' vurgulayan Başbakan Erdoğan, konuşmasında kadına yönelik şiddete de vurgu yaptı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Şiddet, dünyanın neresinde olursa olsun, kime yönelik olursa olsun kötüdür ama kadına yönelik şiddet, vicdansızlıktır, insafsızlıktır, hiç tereddüt etmeden söylüyorum; alçaklıktır. Hiç kimse, kadına yönelik şiddeti, adına 'töre, gelenek, namus davası' diyerek meşrulaştıramaz.

CENNET ANALARIN AYAKLARIN ALTINDADIR
Bizim medeniyetimiz, 'Cennet, annelerin ayakları altındadır' der. Bizim medeniyetimiz, 'Annenize, babanıza yanınızda yaşlandıklarında öf bile demeyeceksiniz' diye emreder. Bizim medeniyetimiz, kültürümüz, kadın erkek demeden, yaşlı çocuk demeden canı, hayatı, insanı kutsal görür, mübarek görür, dokunulmaz görür. Hiç kimse aksini iddia etmesin, hiç kimse kendi kaba şiddetini mazur ve meşru gösterme çabası içine girmesin. Bizim geleneklerimiz kadını, evin de ailenin de sosyal hayatın da ekonomik hayatın da en merkezinde görür ve böyle kabul eder.

8 yıldır, işkenceye nasıl sıfır tolerans gösteriyorsak, aynı şekilde şiddete, özellikle de kadın ve çocuklara yönelik şiddete sıfır tolerans gösteriyoruz. Kadına yönelik şiddetin, toplumda çok eskiden bu yana kanayan bir yara olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki kadına yönelik şiddetin her zaman üstü örtüldü, mesele aile içinde tutulmaya çalışıldı, 'kol kırılır, yen içinde kalır' denildi. Hayır; ben kolu olmayan bir vücudu yen içinde kalsa bile ne yapayım. Böyle saçmalık mı olur? İlk kez bizim dönemimizde mesele ciddiyetle ele alındı, derinlemesine araştırmalar yapıldı ve bu konuda istatistikler tutulmaya başlandı.''

-''12 HAZİRANDA SAYI ARTACAK''-
AK Parti'nin Kadın Kolları Başkanlığının, 2010 yılı şubat ayında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için geniş katılımlı bir çalıştay yaptığını, 3 Mart 2011'de ikinci bir çalıştay düzenlenerek acil yapılması gerekenlerin ilgililere aktarıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, bu dönemde, TBMM'de tesis ettikleri Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun, şiddetin önlenmesi için atılacak adımlar üzerinde çalıştığını ifade etti.

İlgili tüm kurumların da koordinasyon halinde, şiddeti önlemek üzere tedbirleri yoğunlaştırdıklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

KADINLARA POZİTİF AYRICALIK GETİRDİK
''Şunu da özellikle hatırlatmak durumundayım; 1 Haziran 2005'te Türk Ceza Kanunu'nu değiştirdik ve töre cinayetlerine müebbet hapis cezası getirdik. 2006 yılında yayınladığımız, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi yönündeki genelgeyle bu sorunun üzerine daha kararlı şekilde yürüdük. Anayasada yaptığımız değişiklikle kadın erkek fırsat eşitliğini çok güçlü bir zemine kavuşturduk. 12 Eylül halk oylamasıyla kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık getirdik. Artık genelgelerde veya yasalarda değil, daha üzerine çıktık, Anayasal teminat altına aldık. Çünkü daha güvenilir, daha güvenli olmasını temin için. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!