Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

HGS'li geçiş 17 Eylül'de başlıyor

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 17 Eylül'de kullanıma girecek Hızlı Geçiş Sistemi'nin KGS'den %20 ucuz geçiş imkanı sağlayacağını açıkladı.

HGS'li geçiş 17 Eylül'de başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Rixos Otel'de düzenlenen HGS tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bugüne kadar köprülerde ve otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve KGS'nin uygulandığını hatırlattı.
OGS'nin daha seri geçiş imkanı sağladığını ancak KGS'nin yoğun zamanlarda tıkanmalara neden olduğunu dile getiren Yıldırım, vatandaşların bu durumdan mağdur olduklarına işaret etti.
Yıldırım, HGS'nin devreye girmesiyle kısa bir süre içinde KGS'nin tamamen ortadan kalkacağını belirterek, yaklaşık 8 milyon KGS kartı sahibinin bu kartlardaki paraları harcadıktan sonra HGS'ye geçeceklerini söyledi.
''Bizim amacımız, 2013 yılbaşına kadar KGS'nin yerini HGS'nin alması'' diyen Yıldırım, HGS uygulamasının 17 Eylül'den itibaren ülke genelinde başlayacağını bildirdi.
Daha sonra HGS'deki geçiş etiketini tanıtan Yıldırım, yapışkan tipi etiketin 5 lira, kart tipi etiketin ise 15 liradan satılacağını kaydetti.
Etiketlerin araba camına yapıştırıldıktan sonra otomatik geçmeye başlanacağını ifade eden Yıldırım, HGS'nin kullanımının ve temininin son derece kolay olduğunu belirtti.

Hem hızlı hem ucuz
Etiketlerin aynanın altına gelecek şekilde, cama yapıştırılması durumunda görüşün engellenmeyeceğini belirten Yıldırım, ''Artık geçiş serbest'' dedi.
Yıldırım, HGS'yi kullananların KGS'ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanına kavuşacağına dikkati çekerek, ''Hem hızlı geçecek hem kolay temin edecek hem daha az ödeyecek'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!