Hesaplarında 80 milyon lira para hareketliliği olmuş!

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik Adana merkezli 10 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 26 zanlı adliyeye sevk edildi.

Hesaplarında 80 milyon lira para hareketliliği olmuş!

Adana merkezli 10 ilde, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik operasyonda gözaltına alınan 26 kişi adliyeye sevk edildi

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin,  Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik kayıt dışı para akışının yönetilmesine  ilişkin Adana merkezli 10 ilde 7 Mayıs'ta düzenlenen operasyonda, aralarında   "yasa dışı para kasası" olduğu iddia edilen iş adamı K.S'nin de yer aldığı 3  kişinin daha yakalanmasıyla gözaltı sayısı 26'ya yükseldi.

Polis, zanlılardan bazılarının katılım bankalarındaki hesabında, 8  yılda 80 milyon lira para hareketi olduğunu tespit etti.

Hesap sahiplerinin, Maliye Bakanlığı müfettişlerince sorgulanmasının  ardından parayı hesaplarından çektikleri belirlendi.

Bir market zincirinde asgari ücretle çalışan zanlılardan Gürbüz K. ve  Veysel D'nin katılım bankasındaki hesabında yaklaşık 7 milyon lira para olduğu  ortaya çıkarıldı.

Vakfın, iş yerlerine koyduğu 350 sadaka kutusu ve yılda düzenledikleri  ortalama 30 kermesten gelir elde ettikleri belirlendi.

Bağış kurbanlıkları sucuk yaptırıp sattıkları iddia edilmişti

Terör ekipleri, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik kayıt dışı  para akışının yönetilmesine ilişkin elde edilen yeni deliller doğrultusunda 10  ilde 7 Mayıs'ta operasyonlar düzenlemişti.

Adana merkezli İstanbul, Ankara, Elazığ, Samsun, Gaziantep, Konya,  İzmir, Hatay ve Kahramanmaraş'ta şafak vakti düzenlenen operasyonda, vakfın il  yöneticileri ile mali işleri yöneten sorumlular oldukları öne sürülen 23 zanlı  ilk etapta yakalanmıştı.

Zanlılardan birinin evindeki aramada, çok sayıda para dolu bağış  kutusu ele geçirilmişti.

Şüphelilerin, kurban bayramlarında, yardıma muhtaçlar için bağışlanan  kurbanlıklardan sucuk yaptırıp satarak vakfa ortalama 4 milyon lira yasa dışı  gelir elde ettikleri öne sürülmüştü.

Vakfın nafaka gelirlerini artırmak için kurucu başkan Alparslan Kuytul'un bazı sözlerine yer verilen tanıtım filmi çektiği, yılda yaklaşık 1  milyon lira kazanç sağlandığı iddia edilmiş, toplanan paraların ise ihtiyaç  sahiplerine dağıtılmadığı belirlenmişti.

Kuytul tutuklanmıştı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca "vakıf faaliyeti adı altında kuruluş  amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket  ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü" iddiasıyla Furkan  Eğitim ve Hizmet Vakfı yönetici ile sorumlularının aralarında yer aldığı zanlılar  hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince 30 Ocak'ta 33  adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 28 zanlıdan vakfın  kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 5'i tutuklanmıştı.

Vakıf tarafından, Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınan makbuzla resmi  olarak 2016'da sadece 20 lira toplandığı ancak sahte makbuzlarla 3 milyon lirayı  aşkın para ve yardım temin edildiği belirlenmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!