Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Heron'a karşı ANKA!

Türkiye, savunma sanayinde atağa kalktı, ANKA'ları üretti, sipariş de almaya başladı. Yaşanan gelişmeler, Batılı ülkelerin dikkatini çekti. Photonis Genel Müdürü, "Savunma sektörü, maalesef acımasız bir sektör" dedi.

Heron'a karşı ANKA!

 

Hollanda'da yayımlanan De Volkskrant gazetesi, Türk savunma sanayindeki hızlı gelişmeyi haber yaptı. Gazete, "Yükselen bölgesel güç Türkiye, kendi savunması için üretimini arttırıyor ve İslam dünyasına silah tedarikçisi olmayı hedefliyor ancak bu durum, tartışmalara neden oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

De Volkskrant, "Orta Doğu'daki petrol zengini ülkelerin şeyhlerinden misin? Batı ülkelerindeki silah tedarikçileri, insansız askerî uçakların satışıyla ilgili zorluk mu çıkartıyor? O zaman Türkiye'yi ziyaret etmek isteyebilirsin. Zira Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi, kısa süre önce insansız hava aracı geliştirdi ve İslam dünyasına satış yapmayı planlıyor. Türkler, ürettikleri silahları hem Amerikan hem de Avrupa şirketlerinden daha ucuza satıyor. İslam dünyasıyla iyi ilişkileri ve Orta Doğu'da yükselen güçlerini de iyi kullanıyorlar. Türklerin müşterileri arasında Pakistan, Malezya ve Suudi Arabistan var." diye yazdı.

TÜRKLER ENİNDE SONUNDA ÜRETECEK

Buna karşılık, Türklerin bu planlarının tartışmalara neden olduğuna dikkat çeken gazete, "Çünkü Batılı yetkililer, Türkiye'nin ihracat arayışları nedeniyle hassas NATO teknolojisinin, Batı'nın istemediği hükümetlerin eline geçmesinden korkuyor" görüşüne yer verdi. Türkiye'nin, gece görüşü sistemlerini üretebilmek için Hollandalı Photonis adlı şirketten, bazı parçaları satın almak istediğini de belirten gazete, "Ancak Photonis, piyasada yeni bir rakip istemiyor. Ayrıca Hollanda hükümeti de gece görüşü teknolojisinin Türklere satılmasına sıcak bakmıyor." diye yazdı.  Photonis Genel Müdürü Goossen Boers'in "Türkiye bir NATO ülkesi ancak diğer NATO üyesi ülkelerden farklı bir konuma sahip. Hollanda, söz konusu ürünleri kontrol altında tutmak istiyor" ifadelerine yer verdi. Goossen, bu anlaşmazlık nedeniyle Türkleri müşteri olarak kaybedebileceklerini söylerken de "Bence Türkiye, eninde sonunda bu üretimi yapacak.  Savunma sektörü, maalesef acımasız bir sektör" dedi.

HEDEF 2030'DE YÜZDE 75

Türkiye, son yıllarda savunma sanayine büyük yatırım yapıyor. Milli gemi projesiyle, yerli savaş gemileri birer birer suya indirilirken, milli tank Altay da görücüye çıktı, gövde gösterisi yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri, savunma sanayinde dışa bağımlılığı en aza indirmek için yeni projeleri hayat geçiriyor. Bu sayede Türk Silahlı Kuvvetleri,

ihtiyaç duyulan araç ve ekipmanların yarıdan fazlasını yerli imkanlarla üretme aşamasına gelindi. Planlama, bu oranı 2030 yılına gelindiğinde yüzde 75'ler seviyesine çekmek.

SİPARİŞ YAĞIYOR

Türkiye'nin bu alandaki en büyük yatırımlarından biri de TAI ANKA İnsansız Hava Aracı. Türk mühendislerinin tasarımı olan ANKA, motoru hariç yerli üretim. Motorunun yerli imkanlarla üretilmesinin de yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yabancı basında da geniş yer bulan TAI'nin (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. -Turkish Aerospace Industry-) ANKA'ları birçok yabancı devlet ordularının ilgisini çekmiş durumda ve siparişler alınıyor. Mısır Hava Kuvvetleri, resmi olarak 10 adet ANKA siparişi verirken geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Suudi Arabistan Kralı arasında ANKA üretim anlaşması imzalandı. Taliban ve El-Kaide terörüyle mücadele eden

Pakistan ve ordusunu modernize eden Azerbaycan da ANKA ile ilgileniyor. Alınan ANKA siparişleri, Türkiye'yi bölgede teknoloji ihraç eden ülke konumuna getirmiş durumda.

HERON KRİZİ HIZLANDIRDI

Türkiye'nin terörle mücadele ve sınırların güvenliği için gerekli olan ANKA'ların üretiminde 2009 yılında İsrail ile yaşanan Heron krizi etkili oldu. İsrail'in IAI şirketi tarafından üretilen Heron'lardan Türkiye terörle mücadeleden yararlanmak için sipariş etmiş fakat üretimde yaşanan bazı aksaklıklar nedeniyle İsrailli firma, teslimatı geciktirmişti. Türkiye ile İsrail arasında yaşanan Mavi Marmara krizi nedeniyle İsrail, bozulan Heronlar için yedek parça sağlamayı reddetmiş, yapılan anlaşma şartlarına uymamıştı. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Türkiye, ANKA'ların üretimine hız verdi.

DAHA KÜÇÜK DAHA ÇEVİK

TAI'nin ürettiği ANKA'ları, İsrail'in Heronları ile karşılaştırıldığında Heron'a karşı üstünlükleri göze çarpıyor. 8 metre uzunluğunda, 3,4 metre yüksekliğinde ve 17,3 metre kanat genişliği olan ANKA'nın, maksimum kalkış ağırlığı (Yakıt ve silah gibi ekstra yüklerle beraber aracın toplam ağırlığı) bin 600 kiloya kadar çıkabiliyor. 9 metre uzunluğunda ve 16.6 metre kanat genişliği olan Heron'un, maksimum kalkış ağırlığı ise yalnızca bin 150 kg.

HERON'U 10'A KATLADI

Satte 217 km hız yapabilen ANKA'nın menzili, 4 bin 836 km iken 207 km hız yapabilen Heron'un menzili yalnızca 350 km. 8000 km yüksekliğe kadar tırmanabilen ANKA'lar 24 ila 32 saat aralıksız havada kalırken kış koşullarında 24 saat uçabiliyor. 10 bin metre yüksekliğe kadar tırmanabilen Heronlar 52 saat havada aralıksız kalabilirken bu süre kış koşullarında sadece 3 saat ile sınırlı.

MOTOR HARİÇ YERLİ ÜRETİM

ANKA'nın yerli üretim olmayan tek ekipmanı Alman Thielert firmasına ait 4 silindirli motoru. Radar, lazerli gece görüş(ASELFLIR-300T) sistemleri, kontrol ve uçuş sistemleri gibi tüm ekipmanları, yerli üretim. Bunların büyük bölümü de ASELSAN tarafından üretiliyor. Lazer kamerası, merceği, kontrol ve uçuş sistemleri teknolojisi yerli uydu Göktürk 2'nin yapımında da kullanıldı. Yerli motor için anlaşmalar imzalandı, üretim aşamasına geçildi. Heronlarda da ANKA'larınkine göre daha güçsüz Avusturyalı Rotax firması yapımı 4 silindirli motor var.

CİRİT ROKETLERİ TAKILABİLECEK

İlk olarak test amaçlı olarak 5 adet üretilen ANKA'lardan biri test aşamasında kırıma uğradı. Kalan 4 araç, tüm testleri geçti, deneme uçuşlarını tamamladı. Araca havadan havaya ve havadan karaya atılabilen Cirit roketlere ek başka silah sistemleri de monte edilebilecek. Nisan ayı ortasındaki IDEF Savunma Sanayi Fuarı'nda görücüye çıkan ANKA'nın seri üretimine bu yıl içinde başlanması planlanıyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!