Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Her Hırsız Haydut Değildir" Bursa Gemlik'te izleyici ile buluştu

Gemlik Belediyesi ve Bursa Barosu'nun ortaklaşa düzenlediği 1. Avukat Özgür Aksoy Tiyatro Buluşması Gemlik Belediyesi Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde devam ediyor.

''Her Hırsız Haydut Değildir'' Bursa Gemlik'te izleyici ile buluştu

Uludağ Üniversitesi, Gemlik Asım Kocabıyık Yerleşkesi Hukuk Topluluğu tarafından sahneye koyulan oyun, izleyici tarafından beğenilirken, bitiminde ise ayakta alkışlandı.

Dario Fo tarafindan 1958 yılında yazılan ve aynı yıl ilk defa Piccolo Teatro di Milano´da oynanan, İtalyanca orijinali adı 'No Tutt i ladri vengono per nuocere' olan 'Her Hırsız Haydut Değildir' adlı oyun Türkçeye Varlam Nikoladze tarafından çevrildi. Konusu İtalya'da geçen oyunda, zenginlerin yaşadığı bir mahallede hırsızlık yapmaya kalkan Angelo Tornatti´yi ev sahipleri ve aile ahbapları tarafından çeşitli sürprizler bekler. Davetsiz misafir olarak bir parçası olmak zorunda kaldığı bu zor durumdan kurtuluşu, polisten kurtuluşunda daha da zor olmasıyla dikkat çekti.

Dario Fo'nun yazdığı oyunu; Said Başpınar, Tuğba Sarı, Muhammet Barış Haçan , İlayda Yakar, Neslihan Yılmaz ve Berk Kocaman tarafından sergilendi.

Tiyatro bitiminde Avukat Özgür Aksoy'un tiyatroya verdiği öneme değinen Gemlik Belediyesi Özel Kalem Müdürü Kemal Atan, Özgür Aksoy'un hayalindeki  Gemlik  hedefine ulaşmak için çalıştıklarını belirtti.

Nazım Hikmet'in "Enayi" oyunu Gemlik'te sergilendi

Gemlik Belediyesi ve Bursa Barosu'nun ortaklaşa düzenlediği 1. Avukat Özgür Aksoy Tiyatro Buluşması  Gemlik Belediyesi Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde devam ediyor.

İstanbul Barosu Tiyatro Topluluğu ekiplerinin sahnelediği ve Nazım Hikmet tarafından 1955 yılında yazılan 'Enayi' adlı oyun Gemlikli sanat severlerle buluştu.

1955'te İstanbul'da geçen tiyatro oyunu, Ahmet adlı bir avukatın yaşam hikayesini göz önüne getirirken, dürüstlüğü yüzünden parasız kalmasını ve arkadaşı için eşinin zengin amcasına dava açmasının ardından eşinin davadan vazgeçmesini istemesi, Ahmet'in de davadan vazgeçmemesini üzerine eşinin evini terk etmesiyle birinci perdesi kapandı. 2. perde de ise Ahmet, artık çoğu illegal kişinin avukatı olması ve çok para kazanmasının ardından arkadaş ile birlikte olan eşi Nihal'e ders vermesiyle sona erdi.

Nazım Hikmet'in yazıp Abdullah Gün'ün yönettiği oyunu; Baran Karaçeper, Cansu Coşkun, Cebrail Kalın,  İrem Tuğçe Şahin, Levent Önür, Can Bulut, Mecit Eren Kayalı, Mehmet Şah Çelik, Merve Eren, Mustafa Büyükbaş, Mustafa Doğan, Onur Kasırga, Ömer Oğuz Güleryüz tarafından sergilenirken iki perdelik oyun bitiminde seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

Tiyatro bitiminde Gemlik Belediyesi Özel Kalem Müdürü Kemal Atan tarafından tiyatro grubuna çiçek ve plaket takdim edilirken, tiyatro buluşmalarına katkılarından dolayı da teşekkür etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!