Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Her derde deva: "Hünnap" (ÖZEL HABER)

Dünyanın en şifalı meyvelerinin başında gelen hünnap, tezgâhtaki yerini aldı. Damar açıcı özelliğinin yanı sıra vücuttaki tüm kanı temizleyen hünnap, kilo verdiren özelliğiyle de diyet yapanların vazgeçilmezi oluyor.

Her derde deva: ''Hünnap'' (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Hünnap meyvesi son birkaç yıldır vatandaşlar tarafından oldukça ilgi görüyor.

Kalp damar sağlığına sağladığı faydaların yanı sıra, kabızlıkla ve stresle mücadelede de öneriliyor.

Hünnapın fiyatı boyuna ve cinsine göre de değişiyor.

"AŞISIZ OLANI DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR"

Hünnapın tam zamanı olduğunu söyleyen Aktar Taner Esin, "Hünnap, çok lezzetli ve kütür kütür olan bir meyve. 2 çeşidi mevcut. Biri aşılı diğeri aşısız olanı. Aşısız olanı daha çok tercih ediliyor. Çünkü daha lezzetli oluyor. Hünnap genelde damar açıcı olarak kullanılıyor. İnsanlar bu özelliğini bildiği için daha çok tercih ediyorlar. Kanı temizleme özelliği de mevcut. Yaş olanı yiyebiliyorsunuz ama 12 ay boyunca yaş tüketemezsiniz. O yüzden kurusu da bulunuyor" dedi.

"AZ SAYIDA KALORİ BARINDIRDIĞI İÇİN DİYETTE DE KULLANILIYOR"

Taner Esin, "12 ay boyunca tüketmek için kuru olanı daha avantajlı. 1 bardak suya 5 adet atıp, 5 dakika kaynatıyoruz. Günde 2 defa bunu yapıp, suyunu içmek çok şifalı. Hünnap damar açmanın yanı sıra, karaciğer ve cilt problemlerinde çok etkili. C vitamini içeriyor. Az sayıda kalori barındırdığı için diyette de kullanılıyor. Çok faydalı. Bursa'nın eski evlerinde zaten hünnap vardı. Her evin bahçesinde bulunurdu. Şu an şehirleşme çok fazla olduğu için bahçelerde eskisi kadar bulunmuyor. Bilen hünnapı çok sık alıyor. Hiç yemeyen biri de tadına bir kez bakınca vazgeçemeyecektir. Kuru hünnap 25 liradan satılıyor. Tazesi ise 15-20 lira arası" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!