Her 10 dakikada bir...

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir internet sitesinin raporuna göre, her 10 dakika bir Amerikalı AIDS'e yakalanıyor. Rapor, 10 Mart ABD Ulusal Kadınlar ve Genç Kızlar AIDS Farkındalığı Günü dolayısıyla açıklandı.

Her 10 dakikada bir...Hastalığın en çok Afrika kökenli Amerikalılarda görüldüğü ifade ediliyor. 2010 yılı rakamlarına göre Afrika kökenli Amerikalılar nüfusun yüzde 12,6'sını oluşturmasına rağmen, ülke genelindeki 1 milyon HIV taşıyıcısının yarısını oluşturuyor.

Özellikle kadınlarda bu oran daha da artıyor. Raporda, AIDS'e yakalanan Afrika kökenli Amerikalı kadınların sayısının diğer kadınlara oranla 20 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

ABD'nin başkenti Washington'da yaşayanların yüzde 3'ü HIV virüsü taşıyor. Afrika kökenlilerde ise bu oran yüzde 4,6'ya yükseliyor.

AIDS, 30 yıl önce ortaya çıkmasından sonra özellikle ABD'de hızla yayılmaya başladı. Ülke genelinde devlet destekli yapılan bilinçlendirme çalışmalarına rağmen hastalığın yayılmasına engel olunamıyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!