Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

HELİKOPTERİN ENKAZI KALDIRILDI

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde yaklaşık bir ay önce dağa çakılan Ciner Havacılık'a ait VIP helikopterin enkazı, vinç yardımıyla çekilerek Türk Kuşu Genel Müdürlüğü'ne götürüldü.

HELİKOPTERİN ENKAZI KALDIRILDI

MUZA ÖZTÜRK ORHANGAZİ'DEN BİLDİRİYOR

Ciner Hava Taşımacılık AŞ'ye ait 'TTC-HET' kuyruk tescilli helikopter, 6 Nisan 2011 sabahı İstanbul'dan Ankara'ya giderken Orhangazi'ye bağlı Bayırköy yakınlarında düşmüştü. Kazada pilotlardan Ahmet Deniz hayatını kaybederken, diğer pilot İsa Işık ve teknisyen Hacı Ahmet Akça yaralanmıştı.
Kaza yerinde gerekli incelemelerin yapılmasının ardından, 28 gün sonra enkaz da kaldırıldı. DIETRICH A.B Lojistik Uluslararası Nakliyat Turizm Ticaret şirketi tarafından yüklenilen enkaz kaldırma işinin helikopterle yapılması bekleniyordu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün izin vermemesi üzere enkaz vinç yardımıyla kaldırıldı. Uzun halatlarla önce düzeltilen helikopter, ardından sürüklenerek arazi yoluna kadar çekildi. Enkazın çekilmesine engel olan ağaçlar ise kesildi. Helikopter enkazında önce ana
gövde çekildi, ardından da kuyruk ve çuvallara doldurulan diğer parçalar alındı. Enkaz kaldırma çalışmalarını Ciner Hava Taşımacılık AŞ'den ve kaza inceleme ekibinden de yetkililer takip etti. Enkaz kaldırıldığı sırada DIETRICH A.B Lojistik Uluslararası Nakliyat Turizm Ticaret Şirketi'ne ait paraşütçüler havadan görüntü alarak çalışmaları takip etti. Helikopterin enkazının kaldırılmasında iki vinç kullanıldı. Araçların enkaz yerine ulaşabilmesi için dağ yolunda iş makineleri çalışma yaptı.
Öte yandan helikopter enkazı iki ayrı vince yüklenerek taşındı. Vinçler dönüş yolunda zor anlar yaşadı. Çamurlu ve dar olan dağ yolunda batan vinçler, iş makineleri ve traktörler yardımıyla ilerleyebildi.
Helikopter enkazının sabah saatlerinde Türk Kuşu Genel Müdürlüğüne ulaştırılmak üzere Ankara'ya gönderildiği öğrenildi. Enkazdan geriye kalan cihazlar ise kesin inceleme için bilirkişilere gönderilecek. 

HELİKOPTERİN ENKAZI KALDIRILDI HELİKOPTERİN ENKAZI KALDIRILDI HELİKOPTERİN ENKAZI KALDIRILDI HELİKOPTERİN ENKAZI KALDIRILDI HELİKOPTERİN ENKAZI KALDIRILDI
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!