Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hekimlikte pardon deme şansı yok

Uludağ Üniversitesi'nde 40 bin öğrenci ders başı yaptı. Üniversiteye bu yıl 11 bin öğrencinin kayıt yaptığı belirtilirken, Tıp Fakültesi'ne başlayan 287 öğrenci, aileleri ve öğretim üyelerinin katıldığı törende beyaz önlüklerini giydi. Başörtülü doktor adaylarının öğretim üyelerinin ellerini öpmesi ise dikkat çekti.

Hekimlikte pardon deme şansı yok


İlk dersi veren eski Rektör Prof Dr Mustafa Yurtkuran, "Hekimlikte yapılan hatanın telafisi olmaz. Pardon deme şansınız yoktur" derken, Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Mustafa Güllülü, "Hekim olarak keyifsiz ve kırgın bir dönem yaşıyoruz. Suçlamaları hak etmediğimize inanıyoruz ve hiçbir meslek grubundan daha suçlu olduğumuzu düşünmüyoruz. Kırgınız ama ümitsiz değiliz" diye konuştu.
Uludağ Üniversitesi'nde 2011-2012 eğitim öğretim dönemi başladı. Bu yıl 11 bin öğrenci daha Uludağ Üniversiteli oldu. Tıp Fakültesi'ne başlayan 287 öğrenci ise ailelerin ve öğretim üyelerinin katıldığı törende beyaz önlüklerini giydi ve ilk derslerini eski Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'dan aldı.
Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde yapılan törende konuşan Dekan Prof. Dr. Mustafa Güllülü, fakültenin 42. dönem öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, hekimliğin, insan sevgisi ve bilim arzusu olmadan yapılacak bir meslek olmadığını vurguladı. Hekimlik mesleğinin horlandığı, dışlandığı bu dönemde tıp eğimini seçtikleri için öğrencileri kutlayan Dekan Prof. Dr. Mustafa Güllülü, "Hekim olarak keyifsiz ve kırgın bir dönem yaşıyoruz. Suçlamaları hak etmediğimize inanıyoruz ve hiçbir meslek grubundan daha suçlu olduğumuzu düşünmüyoruz. Kırgınız ama ümitsiz değiliz. Bugünlerin geçeceğini ve mesleğimizin tekrar hak ettiği saygınlığını kazanacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek de, kendisinin de tıp öğrencisi iki oğlu bulunduğunu belirterek başladığı konuşmasında, velilerin sevinçlerini çok iyi anladığını ve çok mutlu olduğunu ifade etti. Öğrencilere de seslenen Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, " Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birini kazandınız. Kazandığınız tıp fakültesi, iddia ediyorum ki, eğitimi en iyi ilk üç tıp fakültesinden biridir" şeklinde konuştu. Günümüzde hekimliğin bazı sorunları bulunduğuna da değinen Rektör Prof. Dr. Dilek, "Benim 27 yıllık hekimlik hayatımda iki üç kez bu tür badireler atlattık. Bu badireyi da atlatacağımıza eminim" dedi.
Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri, öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdi. Daha sonra da eski Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, öğrencilere ilk dersi verdi. "Hekimlik ve Şarlatanlık" başlıklı bir konuşma hazırlayan Prof. Dr. Yurtkuran, törenin uzaması üzerine öğrencilere mesleğin A-B-C'si hakkında bilgiler verip tavsiyelerde bulundu.
Kendine asistanlık eden, uzun yıllar beraber çalıştığı Prof. Dr. Kamil Dilek'in Rektör, Prof. Dr. Mustafa Güllülü'nün Tıp Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Müfit Parlak'ın da Rektör Yardımcısı olduğunu belirten Yurtkuran, "Üçü de evlatlarından farklı değildir. Rektör, rektör yardımcısı, dekan olmuşlardır. Benim yaşadığım mutluluğu Allah tüm akademisyenlere yaşatsın" dedi.
Hekimlik mesleği ile ilgili tavsiyelerde de bulunan Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, hekimliği bir defa tadan kişinin yüz defa dünyaya gelse yine hekim olmak isteyeceğini söyledi. "Hekimlik ayrıcalıklı bir meslektir ancak bu ayrıcalık böbürlenmede değil, insana hizmetteki ayrıcalıktır" diyen Yurtkuran, "Ayrıcalıklıdır çünkü diğer hiçbir meslekte olmadığı kadar fedakarlık gerektirir, insan sevgisi ve hoşgörü gerektirir" şeklinde konuştu.
Hekimin kendine, ailesine, hastalarına, milletine, insanlığa karşı görevleri bulunduğunu dile getiren Yurtkuran, hekimliğe yeni adım atan öğrencilere "En önemli göreviniz temiz, şık, tertipli ve düzgün görünümlü olmaktır. Hiç kimse üç günlük kirli sakallı, yaka bağır açık, kısa pantolonlu, çorapsız, terlikli bir hekime canını emanet etmek istemez. Hekimliğin ABECE'sinin A'sıdır. Bu temizlik duruluk, açık olmak, hoşgörü, doğru olmayı da kapsar" dedi. Hekimlikte yapılan hatanın telafisinin olmadığını vurgulayan Yurtkuran, şunları söyledi:
"Hekimlikte pardon deme şanınız yoktur. Onun için mesleğinizi çok iyi öğreniniz. 70 almışım yetmez mi demeyin, almadığınız 30 ile kim bilir nelere derman olacaksınız, derslerinize çalışırken böyle düşünün. Bugünden itibaren psikolojik ve fiziksel durumunuzu da hekimliğe uygun hale getirmelisiniz. Ölüm, acı, hastanın ızdırabı, teşekkür etmemesi, kızgınlık, gibi konulardan zarar görmemelisiniz. Vurdumduymaz değil ama sabırlı, dirayetli, teskin edici olmalı ve bundan kendiniz etkilenmemelisiniz. Yorgunluğa ve uykusuzluğa dayanmayı bilmelisiniz. Hastaları tedavi ederken, kendinizi tabiatla insan arasında bir varlık olarak görmeyin, bir gün siz de hasta olabilirsiniz."
Uludağ Üniversitesi'nin resmi açılış töreni 29 Eylül Perşembe günü yapılacak.

Hekimlikte pardon deme şansı yok Hekimlikte pardon deme şansı yok Hekimlikte pardon deme şansı yok Hekimlikte pardon deme şansı yok
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!