Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hediyelik eşya çarşısı açılımı

Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Fehmi Duban, Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin turizm için el sanatlarının canlandırılmasına karar verdiğini belirterek, "Bursa'nın bir hediyelik eşya çarşısı olması gerekiyor" dedi.

Hediyelik eşya çarşısı açılımı

MESO Başkanı Duban, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nı (BEBKA) ziyaret etti. Duban, BEBKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Culfik'e unutulmaya yüz tutmuş mesleklerle ilgili bilgiler verdi. MESO olarak 144 farklı meslek dalını bünyesinde bulundurduklarını ifade eden Duban, "Valilik ve Büyükşehir Belediyesi turizmde el sanatlarının canlandırılması kanaatine vardı. Bunlarla ilgili kurslar açılacak. Valilik, büyükşehir, İş-Kur ve MESO olarak ortak proje çalışmalarımız var ama daha somut adıma geçilmedi. Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ülkemizi tanıtabilir. Turiste el sanatları ilgi çekici gelebilir. Bunları görsel halde yapıp turistlere sergileyeceğiz. Biz fikrimizi söylemek istedik. Biz bu durumları problem olarak kabul etmiyoruz. Bursa'nın hediyelik eşya çarşısı olması gerektiğini herkes söylüyor. Fakat bunun icraata geçmesi için kurumların destek vermesi gerekir. Biz burada teknik boyutu ile değil, fikrimizi söylemek için geldik. El sanatlarımız bizde çok çeşitli. Bu el sanatlarımız daha da gelişmeli" diye konuştu.

MESO'nun temsil ettiği kitlenin önemine dikkat çeken BEBKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Culfik ise, "MESO unutulmaya yüz tutmuş küçük el sanatları konusunda çalışmalar yapıyor. Hediyelik eşyanın turizme bakan yönünden bahsettiler. Biz BEBKA olarak sanayici ve esnafı desteklemeye çalışıyoruz. Turizm sürekli gündemimizde. Bu küçük el sanatlarının geliştirilmesi noktasında projeler yapılabilir Bu konuda odanız proje ekibi kurmuş. Buna benzer projeleri biz daha evvel destekledik" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!