HDP İlçe Başkanı'na 6 yıl!

Erzurum'da, çatışmada öldürülen PKK'lı teröristlerin akrabalarına yardım ettikleri ve örgüt propagandası yaptıkları öne sürülen HDP Karayazı İlçe Başkanı Melik Polat ve DBP Karayazı Belediye Meclis Üyesi Zeki Kalman'a, 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası verildi.

HDP İlçe Başkanı'na 6 yıl!

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu yargılanan  sanıklar Polat ve Kalman ile avukatları Ayhan Yürekseven ve Burak Kızıloğlu  katıldı.

Esas hakkındaki son görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların  "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmalarını ve tutukluluk  hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Avukat Yürekseven, esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptığı savunmada,  müvekkillerinin cebir ve şiddet içeren suçlara katılmadığını belirterek,  "Dosyada, sanıklar hakkında sadece tanık Kadir Kaya'nın beyanları bulunmaktadır.  Kaya'nın etkin pişmanlık kapsamında verdiği ifadelerle buradaki ifadeler arasında  çelişki bulunmaktadır. Polat ve Kalman siyasi parti temsilcisidir. Bu yüzden  cenaze törenlerine katılmaları tamamen insanidir." dedi.

Avukat Kızıloğlu ise tanık Kaya'nın "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan 5 yıl hapse çarptırıldığını hatırlatarak, "Böyle birinin ifadelerine  itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Taziyelere katılmak suç olarak  gösterilemez." ifadelerini kullandı.

Son sözü sorulan sanıklardan Polat da tanık Kaya'nın söylediklerinin  gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Kalman da "Suçsuzum, hiçbir olaya karışmadım. Tahliyemi ve beraatımı  talep ediyorum." diye konuştu.

Hükmünü açıklayan mahkeme heyeti ise Polat ve Kalman'ın suçunun sabit  görüldüğünü belirterek, sanıkları "silahlı terör örgütüne üye olmak"tan 6'şar yıl  3'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!