Hazine'ye yük olmaktan çıktı kârda rekor kırdı

2001 krizi öncesi 20 milyar $'ı aşan görev zararıyla vatandaşın cebini yakan kamu bankaları kâr rekoru kırıyor. Ziraat kârını 2.6 milyar TL'ye çıkardı

Hazine'ye yük olmaktan çıktı kârda rekor kırdı


 

Çok değil bundan 13 yıl öncesine kadar 20 milyar doları aşan görev zararları yazan kamu bankaları bugün Türk finans sektörünün en büyük oyuncuları arasına girdi. Geçmişte Hazine'ye yük olan kamu bankaları bugün 16 milyar TL'nin üzerinde temettü geliriyle devletin kasasını dolduruyor. Kamu bankalarının en büyüğü Ziraat Bankası da yeni yönetim anlayışıyla kâr ve aktifte özel bankaları geçti. 150'nci yılını kutlayan banka, bugün 195.7 milyar liralık aktifiyle yurtiçinde bin 600 şube, yurtdışında ise 16 ülkedeki birimleriyle faaliyet gösteriyor.

KâRINI YÜZDE 76 ARTIRDI
Genel Müdür Hüseyin Aydın'ın göreve geldiği Temmuz 2011'den bu yana Ziraat Bankası, her bilanço dönemini olumlu sonuçlarla kapatıyor. İki yıl içinde banka net kârını yüzde 76 artırdı. Son açıklanan verilere göre bankanın 9 aylık kârı 2 milyar 576 milyona ulaştı.

EKONOMİYE 101 MİLYAR TL
Geçen yılın tamamında 71.4 milyar liraya yakın kredi kullandıran banka, 2013'ün 9 ayında bu rakamı 101 milyar liraya çıkardı. Bu sayede geçen yıl yüzde 44 olan kredilerin bilançodaki payı, Eylül 2013 itibarıyla yüzde 52'ye yükseldi. Banka, kredi ağırlıklı yapıya geçti.

BİLANÇODA YÜZDE 20 BÜYÜME GERÇEKLEŞTİ
Türk bankacılık sektörüne yön veren en büyük finans kurumlarından biri olan Ziraat Bankası'nın mevduat toplamı da 118.9 milyar liradan, 131.8 milyara yükseldi. Eylül 2013 itibarıyla mevduatların bilançodaki payı yüzde 67'ye yükseldi. Banka, bilançosundaki menkul değerlerin payını yüzde 40'tan 34'e indirdi. Kredi ağırlıklı yapıya geçince bilançosundaki büyüme yüzde 20'yi buldu. Ziraat, yeni başlayan müşteri odaklı iş modeli çerçevesinde bilançosunu, temel aktifpasif yönetim ilkeleri çerçevesinde dönüştürdü. Banka bir yandan tabana yaygon mevduat yapısını korurken, bono-tahvil ihraçları, sendikasyon kredisi ve ikili anlaşmalarla da mevduat dışı kaynaklarını geliştirdi. Bu yıl 700 milyon dolarlık sendikasyon sağlandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!