'Hazine' sessiz sedasız yakıldı

Hindistan'da geçtiğimiz günlerde bir çete tarafından darp edilerek tecavüze uğrayan 23 yaşındaki kız öğrencinin cesedi, Hint geleneklerine göre yakıldı.

'Hazine' sessiz sedasız yakıldı

Urduca "hazine" anlamına gelen "Amanat" ismiyle anılan tecavüz kurbanı kızın cenazesi, tedavi için götürüldüğü Singapur'dan getirilmesinin ardında bugün özel bir mezarlıkta yakıldı.

Singapur'dan Air India'nın özel uçağı ile getirilen fizyoterapi öğrencisi kızın cenazesini Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve iktidardaki Congress partisi lideri Sonia Gandhi karşıladı. Kızın cenazesi, ailesinin isteği üzerine Hindistan geleneklerine göre yakıldı. Cenaze töreni, sabah erken saatlerinde ve medyaya haber verilmeden gizlice yapıldı. Tecavüz kurbanı kızın Singapur'daki hastanede ölmesinden sonra, polisin gözaltına aldığı 6 zanlının tecavüz ve darp etme suçlarına cinayete suçu da eklendi. 16 Aralık'ta evine giden 23 yaşındaki kız öğrenci, bir otobüste çete tarafından darp edilerek tecavüze uğramıştı.

Çete, daha sonra öldü diye kızı yol kenarına atmıştı. 'Hindistan'ın kızı' olarak isimlendirilen tecavüz kurbanı kız, durumunun ağırlaşması üzerine perşembe günü organ nakli konusunda uzmanlaşan Singapur'daki Mount Elizabeth hastanesine götürülmüştü. Hintli kız, dün yerel saatle 04:45'te hastanede ölmüştü. Bu arada tecavüz olayı ile başlayan başkent Yeni Delhi'deki gösteriler dün de devam etti. Ayrıca Mumbai, Bangalore ve Kolkata şehirlerinde de gösteriler, yürüyüşler düzenlendi.

Göstericiler, kadınlara daha iyi koruma ve tecavüz cezalarına idam cezası talep ediyor. Hindistan polisi, tecavüz suçundan tutuklanan 6 zanlının suçlu bulunması durumunda ölüm cezasına çarptırılabileceklerini açıkladı.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!